Bilgisayar ram olmadan çalışır mı?

Sizlerden gelen sorulardan biride bilgisayar ramsız çalışır mı? Sizin de sorularınız olursa soru & cevap sayfamızdan bize mesaj göndererek cevaplarınızı bulabilirsiniz. Bu soruya cevap vermeden önce bilgisayarda ram ne işe yarar? Bununla ilgili bir ön bilgi verdikten sonra ram olmadan bilgisayar çalışır mı? Sorunu cevaplayalım. Rastgele Erişim Hafızası (Random Access Memory ) kısaltılmış şekline RAM denedir. Bilgisayar’da çalışan programlar ve verilerin hızlı çalışabilmesi ve verileri hızlı erişilebilmesi için kullanılan bir donanım parçasıdır.

Bilgisayar’da bir oyunu çalıştıracaksınız bu oyun sabitdisk ‘de kayıtlı bu oyunda bilgileri ram ön belleğe çekerek buradan okuyarak hızlı bir erişim sağlayarak oyunun ya da açtığınız bir programın performansını artırmak amaçlı kullanılmaktadır. H.D.D kalıcı bir hafızaya sabittir buradaki bilgileri silmediğiniz sürece kalır fakat Ram Bellek geçici bir hafızaya sahiptir. Bilgisayarı yeniden başlattığınız da burada bilgiler silinmektedir.

BİLGİSAYAR RAM OLMADAN ÇALIŞIR MI?

Bilgisayar’da olmazsa olmazlardan olan bu önemli donanım parçası bilgisayarın anakartı üzerinde ram slotlarında takılı olarak çalışmaktadır. Her ana kartın üzerinde bu slotlar mutlaka olur. Saten ram’sız bilgisayar çalıştırma gibi bir şey olsaydı bu slot yerlerine ihtiyaç olmazdı.

Çoğu kişinin internet üzerinde araştırma yaptığı bir kelime olan ‘ramsız bilgisayar çalışır mı’ , sorusunda cevabımız ram olmadan bilgisayar açılmaz! Bilgisayarda ramsız çalıştırmaya kalktığınız da muhtemelen şu sorunları alırsınız.
•Ekrana görüntü gelmez.
•Anakart’dan bip sesi gelir.
•Bilgisayar’da fanlar döner fakat çalışır ama açılmaz.
•Anakart’da zarar verir fazla uzun süre bekletildiğin de

Yani kısaca ramsız bilgisayar açılmaz, ram önemli bir parçadır. Ram bilgisayarın performasını doğrudan etkileyen bir parçadır. Oyun düşkünü, grafik çalışması yapan grafikerler ram’a önem verdikleri için MHZ ve DDR değerine önem verirler.