Bilgisayar Fan Temizliği Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlarda en büyük sorunların başında ısınma sorunu görülmektedir. Isınma sorunu yaşanmasının en belirgin ve başta özelliği bilgisayar kasası içindeki tozlanma ve düzgün kablolama yapılmadığından kaynaklıdır. Bilgisayarın sağlıklı çalışabilmesi için iyi bir soğutmaya gerek duyulmaktadır. Bilgisayar donanımı soğutma ne kadar iyi olursa performansı doğrudan etkileyecektir.

Bunun için bilgisayar kasa bakımı ve fan bakımı, fan temizliği o kadar önemlidir. Bilgisayarda kasa içinde biriken tozları zamanda temizlemezseniz zamanla bilgisayar ısınması yaşanacak aşırı ısınmalar nedeniyle ciddi arızalara neden olacak ve performans hissedilir derece düşüşe geçecektir. Bunun için fan temizliği oldukça önemlidir. Arada bilgisayar kasası zaman zaman açarak kasanın içini gözetleyerek kasa içinde fanlar tozlu mu? değil mi? bunları iyi kontrol etmek gerekiyor. Bu konumuzda fan temizliği nasıl yapılır? bununla ilgili sizlere kısa ve önemli ipuçları vermeye çalışacağız.

Fan Temizliği Nasıl Yapılır?
•Bilgisayarda fan temizliği’ne başlamadan önce kasa ile elektrik güç bağlantılarını tamamen kesiniz. Sonradan oluşabilecek kısa devre yapması nedeniyle kalıcı zararlar verebilirsiniz. bu güçten güç bağlantılarını sökün.
•Elektrik Süpürge makinesi içine çeken tarafı ile değilde hava üfleyen tarafıyla veya elektronik mağazalarda satılan hava üfleme makinası ( blower ) ile ekonomik gücünüz yetiyorsa değilse evde kullandığımız süpürge makineleri iş görecektir kasanın içindeki tozlar açık alanda veya balkonda tozunu üfleyin.

kasa içine hava tutarken elektronik devrelere kablolara fazla yakın tutmayın bunun nedeni havanın şiddeti nedeniyle kablolarda kopmalar olmaktadır böyle kaş yaparken göz çıkarmayın hesabından biraz temkinli olunuz.
•Fan temizliği için küçük bir fırça ile fan arasında biriken tozları alabilirsiniz. fan içinde birikmiş tozlar fanın yavaş çalışmasına neden olacaktır. Bu nedenle ince fırça ile fan aralarını temizleyiniz.
•eğer laptop dizüstü bilgisayarın fan temizliği yapacaksanız, bilgisayar garanti kapsamında ise arkasını açmayınız nedeni arkası açıldığında garanti kapsamından çıkabilir. Fakat sorun yoksa dizüstü bilgisayarda donanım biraz daha hassas olduğu için söküp takmada biraz özen göstermeniz gerekecektir hassas yapıya sahip oldukları için kırılma ihtimali fazladır.
•batarya, pili çıkarıp arka kapağı ve diğer donanımları sökme takma işlemini ve fan temizliğini öyle gerçekleştirin.
•bilgisayar işlemcisi ve fanı arasında termal macunu eğer bitmiş ise bunu ıslak mendille temizleyin ve termal macunu yeniden sürücünüz.
•bilgisayarda biriken toz yumağı, bilgisayar fanının sesli çalışmasına neden olduğu için mutlaka iki ayda bir fan temizleme yapılmalıdır.
•Son olarak fanı temizledikten sonra bayan çorabı ile fanın içine giren hava deliklerine koruma yapmanızı önerim. Bayan çorabı bu konuda oldukça başarılıdır. filtre görevi yapacağı için hava akımını sağlayacak fakat tozun girmesini önleyecektir.