bilgisayar açılışta donuyor mu? nasıl çözülür?

Bilgisayarlar ilk alındığında birer hız canavarı gibidir fakat zamanla kaplumbağa gibi yavaş açılmaları, donmaları nedeniyle oldukça can sıkarlar. Bilgisayar açılırken yavaşlaması yada donması bunlardan biridir. Bilgisayar açılırken neden donar?

Bilgisayar açılışta donması bir çok nedenlere bağlıdır. Bunlardan en başlıcası düzgün yüklenmeyen veya yanlış sürücülerden kaynaklı olabilmektedir. Bunun dışında açılışta donma nedenleri farklı nedenleri de olabilmektedir. Bu konumuzda bizde bilgisayar açılışta donuyor ise bu sorun nasıl çözülür? Bununla ilgi bir kaç ipucu vereceğiz.

Bilgisayar Açılırken Donma Sorunu ;

Bilgisayar sizi yarı yolda bırakıyor ve açılışta donma sorunu yaşanıyorsa bununla ilgili aşağıdaki çözüm adımlarını denemeniz de fayda vardır.
•Bilgisayarı açarken Güvenlik Kipi ile açmayı deneyiniz, ilk açılışta F8 tuşuna basarak güvenlik modu seçerek bundan devam ediniz. Bilgisayarın güvenlik modunda açtığınız da bazı programlar çalışmayacağı için açılışta donmaya sebep olan programlar çalışmayacağı için rahatlıkla açılacaktır.
•Güvenlik Modu ile açtığınız bilgisayarda denetim masasından güvenlik yazılımlarını kaldırınız.
•bilgisayar açılırken donuyor Windows 10, Windows 8.1 veya Windows 7 işletim sistemi veya önceki sürümlerde sorun çözümü aynıdır.
•Bilgisayar da takılı ram bellek’den biri hatalı,arızalı olabilir bunları tek tek söküp, takarak deneyebilirsiniz arızalı rami bu şekilde tespit edebilirsiniz.
•Bilgisayarın soğutucu fanı arızalı ise bunlardan biri çalışmıyorsa aşırı ısınma nedeniyle bilgisayar donma sorunu yaşanacaktır. Fanların temiz ve hatasız çalıştığını kontrol ediniz.
•Bilgisayar açılırken kilitleniyor yukarıda saydığım nedenlerden biri olmaktadır. Son çare olarak donatımsal bir hata olmadığından eminseniz Güvenli Mod ile açtıktan sonra sistem geri yüklemesi yaparak hatayı almadığınız bir tarihe geri getirebilirsiniz.

yukarıda video’da sistem geri yükleme nasıl yapılır? bununla ilgi ilgi verdik, bilgisayar açılırken kilitleniyor ise güvenli mod üzerinden sistem geri yüklemesi yapınız eski bir tarihe geri alarak çözüm sağlamış olursunuz. Hata yanlış sürücü kaynaklı ise donanım sürücüsünü resmi sitesi üzerinden bularak yükleyin.