Takılan bilgisayarlar nasıl düzeltilir?

Bilgisayar takılması ya da donması mouse’un ve klavyenin kullanıcı tarafından kontrol edilemediği ve ekranda yer alan uygulamaların herhangi bir tepki vermediği anlara verilen isimdir ve bu durumu oluşturabilecek onlarca neden vardır.

Bilgisayar takılmasını önleyebilmek için ilk olarak neden meydana geldiğini anlayabilmeniz gerekmekte.

Takılma problemi başlıca donanımsal hasarlardan ya da eksiklikten, zararlı yazılımlardan, bilgisayarınız ile uyumsuz uygulama dosyalarından ve silinmiş ya da artık kullanılamaz halde olan önemli Windows dosyalarından meydana gelir.

Donanımsal ya da yazılımsal problemler

Eğer belli bir donanımı bilgisayarınıza taktığınızda ya da aktif ettiğinizde bilgisayarınız donuyorsa problemin nerede olduğunu buldunuz demektir.
Hatayı düzeltebilmek için ise yapılacak tek şey üretici firmanın web sitesini ziyaret etmek ve en güncel sürücü güncellemelerini yüklemek.

Benzer olarak takılma sadece belli bir uygulama ya da programı çalıştırdığınızda ortaya çıkıyorsa, uygulama dosyaları sistem dosyaları ile uyumsuz halde ya da birbirleriyle çakışıyor olabilir.

Düzeltmek için üretici firmanın web sitesini ziyaret edin ve son güncellemeyi indirerek yükleyin. Eğer yayınlana bir güncelleme yok ise bilgisayarınızda bulunan uygulama dosyaları bir şekilde silinmiş ya da zarar görmüş anlamına gelir. Bu durumda yapmanız gereken tüm uygulamayı silmek ve tekrar yüklemek.

Sistem kaynaklı takılmalar

Çok düşük hafıza alanı ya da aşırı ısınan bilgisayarlar standart görevleri bile yerine getimekte büyük güçlük çekerler ve bu da takılmalara neden olur.

Eğer takılmalar çok büyük uygulamaları ya da dosyaları açtığınızda ortaya çıkıyorsa bilgisayar CPU’sunu hafifletmeniz gerekir. Bunun için arka planda çalışan uygulamaları kapatın, hareketli ekran kağıdı kullanmayın ve aşırı Windows sekmesi açmaktan kaçının.

Böylelikle CPU ve RAM üzerindeki kullanabilecek olduğunuz boş alan miktarı artar.

Tarayıcı ya da indirme yöneticisi gibi bireysel programlarda aynı anda birden fazla işlem gerçekleştirmeyin ve aşırı sekme açmayın.

Eğer yoğun kullanımın önüne geçemiyorsanız donanım yükseltmekten başka bir çareniz yok.

mavi ekran

Takılan bilgisayarlar nasıl düzeltilir?

Genel Windows Hataları

Bazen bilgisayarınızdaki takılmalar tamamen alakasız vakitlerde ya da beklenmedik zamanlarda ortaya çıkabilir. Bu hataları tespit edebilmek diğerlerinden biraz daha zordur.
Bu hatalar genellikle bazı zorunlu Windows dosyalarının kaybolmasından ya da kullanılamamasından kaynaklanarı. Windows ayarlarının yer aldığı Windows Registry problemleri de buna neden olabilir.

Düzeltebilmek için yapabilecek olduğunuz en kolay şey sisteminizi geri yüklemektir. Bunun için sistem geri yükleme aracınızı çalıştırın ve bilgisayarınızın takılmadığı bir tarihe gidin.

Eğer işe yaramıyorsa yapmanız gereken bilgisayarınıza format atmaktır.

Virüs ve Trojen Hasarları

Siz farkında bile olmadan bilgisayarınıza bulaşan zararlı bir yazılım en iyi ihtimalle bilgisayarınızın yavaşlamasına ve CPU’nun dolduğu zamanlarda takılmasına neden olacaktır.

Eğer bilgisayarınızda henüz bir Anti-malware ve Anti-virüs uygulaması yok ise bir tanesini indirin ve tüm bilgisayarınızı kapsamlı bir şekilde taratın.

Eğer bilgisayarınızdaki antivirüs yazılımları kullanmak istiyorsanız yazılımının güncel olduğundan emin olun ya da daha güçlü bir tanesini yükleyin. Çünkü bilgisayarınızda virüs var ise mevcut olanının işe yaradığını pek söyleyemeyiz.

Tam sistem taramasının ardından bilgisayarınız eski haline gelecektir. Taramaları düzenli aralıklarla tekrarlamanız ve güvenmediğiniz bağlantıları açmamanız gerekmekte.

Dahili Donanım Problemleri

Dahili, yani bilgisayarınızın içerisinde yer alan donanım bileşenleri, örneğin hasarlı hard disk ya da diğer hafıza modülleri bilgisayarınızdaki takılmaların başlıca problemlerinden birisi olabilir. Böyle bir durumda yapılması gereken tek şey hasarlı parçanın bir teknisyen tarafından tespit edilmesi ve yenilenmesidir.

Bazı donanımsal problemleri “Hard Drive Inspector” ya da “PC Pitstop” gibi uygulamalar kullanarak da tespit edebilirsiniz.