Sistem Bakımı “Optimize” Nasıl Yapılır?

Merhabalar bu konumuzda Sistem Bakımı nasıl yapılır? Sistem Optimize konusunda program veya programsız nasıl yapılır? bunu size en iyi şekilde nasıl yapılır bunu anlatmaya çalışacağız.

kullandığımız bilgisayarlar yeni işletim sistemi kurulduğu gibi ilk zamanlar hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz, bilgisayarı zamanla kullandıkça, program yüklemeleri ve her İnternet sayfasını ziyaret ettiğinizde bilgisayarın şişmesine neden olmaktadır.

Bilgisayara program yüklendiğinde kayıt defterine yüzlerce kayıt oluşturacaktır, bilgisayar her açılışta bu kayıt defterini sorgulamadığı için gerekli veya gereksiz program yüklemeleri nedeniyle bilgisayarın yavaşlamasına neden olacaktır. Bunun dışında İnternet sitelerine girdiğinizde, cache kayıtlarında o sitenin bilgileri, küçük resimleri bilgisayarınızda tutacaktır, aynı siteye bir daha girdiğinizde kolay ve hızlı açılması nedeniyle bu kayıtlar temp dosyası altında olacağı için bilgisayar zamanla şişecektir. Bu nedenle bilgisayara zamanla bakım yapılması gerekir.

Bilgisayar Optimize Neden İhtiyaç Duyulur?

Bilgisayarı eski günlerdeki gibi olmasını istiyorsanız, ilk gün gibi hızlı olmasını istiyorsanız, bilgisayara bakım yapmanın zamanı geldiğini söyleyelim. Bilgisayarı Hızlandırma için optimize etmek gerekir. Bilgisayarı Optimize etme yani Bilgisayar Bakımı nasıl yapılır? bunun için aşağıdaki adımları uygulayarak bilgisayar hızlandırabilirsiniz.

Sistem Bakımı Nasıl Yapılır?

bilgisayar bakımı, bilgisayar hızlandırma için bir kaç program harici bilgisayara fazla gereksiz, lüzumsuz program yüklemeyiniz, sizin için en iyi optimize programları saten Windows işletim sistemi üzerinde bulunmaktadır. O yüzden fazla program saten bilgisayarı yavaşlatacaktır. Sizlere vereceğimiz adımları uygulamasını teker teker yaparak bilgisayarı uçuralım.

Sabit Disk ( H.d.d ) Bakımı ;

ilk adım olarak sabit disk temizliği önemlidir. Çünkü bilgisayar’da veriler, dosya, müzik, mp3, mp4, belge cache bellek dosyaları akıllara gelecek tüm dosyalar harddisk üzerinde tutulacağı için bu donanım çok önemlidir. Disk Temizliği için ayrı başlıklar altında ayrı kategoriler altında bakımı yapmaya çalışacağız.
1.Kullanılmayan Programları Kaldırın;

Bilgisayar’da daha önce yüklediğiniz veya yeni bilgisayar aldığınızda üzerinde gelen gereksiz programları kaldırın, bu tür programlar bilgisayarın üzerinde yer tutacaktır, ve sabit disk üzerinde yer tutacağı için bu tür program mutlaka kaldırılmalıdır.

Başlat > Denetim Masası > Programlar > Program Kaldır bu adımları takip ederek bilgisayar’da kullanılmayan programları kaldırın, kaldırılmadan önce sistem programları olabileceğini göz önünde bulundurarak gerekirse İnternet üzerinden araştırarak ne işe yaradığını araştırarak öyle kaldırın.

2. Disk Birleştirme ;

Bilgisayara kayıt edilen bilgiler bilgisayar sabit disk üzerinde boş sektörler üzerine gelişi güzel olarak yazılırlar, yani daha önceden bir kayıt silinmiş ve boşalmış sektör üzerine gelişi güzel yazıldıkları için bu dosyalar tekrar bilgisayarda işlenmeye çalışıldığında yani bir oyun açtığımızda bu oyun aşama ilerlemesi için harddisk üzerinden oyunu okurken oyun disk üzerinde gelişi güzel kayıt olmuş olabileceği için geç açılabilir, bu yüzden disk birleştirme ile kayıt dosyaları bir araya getirilmelidir. bu tüm dosyalar için ihtiyaçtır.

Bu nedenle bilgisayar disk birleştirme en önemli adımlardan biridir, aynı uzantılı dosyaları bir araya getirerek disk okumasını hızlı şekilde yerine getireceği için bilgisayar daha fazla hızlı okuyacak ve işlem yapacaktır. Genel olarak disk birleştirme işletim sisteminin kurulu olduğu bölüm ( partition ) yani C: üzerinde yapılmaktadır, fakat benim tavsiyem bilgisayarda bölünmüş disklere uygulanmalıdır.

Disk Birleştirme ( defrag ) nasıl yapılır? bunu daha önceki yazdığım konu üzerinden okuyarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

3. Disk Temizliği ;

Bilgisayara her yüklenen program, İnternet’e girdiğiniz her site üzerinde kayıtlar, disk üzerine kayıt edeceği için disk adeta bir çöpe döner, bizde bilgisayar üzerinde gereksiz çöp dosyaları temp dosyası temizlemek için boşaltmak için her bilgisayarda olması gereken bir programa ihtiyaç duyacağız.

Ccleaner Programı bilgisayara yükleyin ve bu program sayesinde bilgisayarı rahatlatınız, tarayıcı çerezlerini ve bilgisayar temp klasörünü temizlemek ayrıca kayıt defteri içinde gereksiz girdileri temizlemek için’de kullanabilirsiniz. Ccleaner Programı Nasıl Kullanılır? konusunu inceleyebilirsiniz. Size gerekli bilgi sunacaktır.

Antivirüs Programları ;

Bilgisayara herhangi kötü zararlı virüs ve kodların sızmasını önlemek için güncel antivirüs yazılımı kullanmanız gerekecektir.

Bilgisayar hızlandırma için antivirüs yazılım programları olarak sadece tek bir program kullanın, ikinci bir antivirüs programı çakışma nedeni olabileceği için bilgisayar çalışmasında düzensiz olacağı için sürekli bilgisayarı meşgul edecektir, bu durumda bilgisayarı yavaşlatma nedeni olacaktır. En iyi tavsiye antivirüs programları konusunu ayrıca inceleyebilirsiniz.

Eski Kullanılmayan Sürücüleri Kaldırın;

bilgisayar bakımı, sistem bakımı konusunda en önemli püf noktalarından biride eski donanım sürücüleri, eski kullanılmayan driver kaldırmak olacaktır, çünkü bu sürücüler güncel sürücüler ile çakışma ortaya çıkartabilir, buda arka planda sürücü çalışma sorunu yaşatabilir.

Eski sürücüler nasıl Kaldırılır? konusunu ile eski sürücü nasıl kaldırılır inceleyebilirsiniz. böylece gereksiz dosyalardan biri daha kaldırılmış olacaktır.

Arka Planda Çalışan Programlar ;

bilgisayarı hızlandırma konusunda bir ince ayar daha, bilgisayarın açılışından çalışana kadar arka planda çalışan programlar vardır. Bu arka planda çalışan programlar ram tüketimi olacağı için bilgisayarın yavaşlamasına neden olabilir. Bu nedenle arka planda ram tüketimi fazla olan ram canavarı programları tespit ederek kullanılmayan ram tüketimi fazla olan programları sonlandırın.

Arka Planda Çalışan Programlar kapatmak ve ramı fazla tüketen programları kapatmak için konu başlığını inceleyiniz. ayrıca kaynak tüketimleri inceleyebilirsiniz. Kaynak Tüketimi konu başlığı işine yarayacaktır.

Windows Güncellemeleri ;

kullandığınız işletim sistemi ne olursa olsun, mutlaka zamanında gelen güncellemeleri yapınız. Windows Güncelleme , sistemde herhangi bir açık varsa, kararlı çalışmak için bu güncellemeleri mutlaka yapmanız gerekmektedir.

Bilgisayar kararlı çalışması için mutlaka güncellemeleri yerine getirin. Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Windows Update adımları takip ederek, güncellemeleri denetleyin ve güncellemeleri yapınız.

Ekran Kartı Güncellemesi;

bilgisayar hı performansı bakımından en önemli donanımlardan biri olan ekran kartı sürücüleri mutlaka güncel olmalıdır.

bilgisayar’da ram ve ekran kartı hız bakımından performans değeri yüksek olmasını istiyorsanız bu donanımlara önem verin. Ekran Kartı Güncellemesi Nasıl Yapılır? konusunu inceleyin ve ekran kartı güncellemesini yerine getirin.

Kayıt Defteri Temizleme ;

win+r tuşlarına bastığınızda çalıştır penceresini açılacaktır, çalıştır penceresine regedit.exe komutunu yazdığınızda kayıt defteri düzenleyicisi penceresi açılacaktır. Orada gördüğünüz binlerce kayıt girdisi bilgisayarın kaburgasını teşkil etmektedir. Burada bilgisayara yüklediğiniz program uzantıları, kaldırdığınız programların ise kalıntıları mevcuttur.

Ayrıca bilgisayar ile ilgili tüm ayarları buradan yapabilirsiniz, fakat bu ayarları iyi bilmeniz gerekir, işte bu kayıt defterini çöp girdileri temizlemek için programlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan en iyisi tavsiyem Ccleaner Programıdır. Bunu önceki konularımızda vermiştik. Bununla birlikte ayrıca optimize programları olarak önerebileceğimiz RegClean Pro ve Pc Tune-Up program araçlarını kullanabilirsiniz.

Ram ( Bellek ) Optimize ;

Bilgisayar performansını doğrudan etkilen bellek veya ram, anakarta uygun ve anakartın desteklediği kapasite’de olmasına dikkat ediniz.

Performans için 32 bit, 64 bit işletim sistemi ve Ana Kart desteklediği kapasite uygun olarak satın alınız. Bunun dışında bellek iyileştirme programları Wise Memory Optimizer, Mz Ram Booster programları yardımcı araçlar olarak kullanılabilir.