Windows 10 Unmountable Boot Volume Hatası Nasıl Düzeltilir?

Unmountable Boot Volume hatası Windows’un açılmasını engelleyerek mavi ekrana sebep oluyor. Birkaç farklı yöntemle problemin nasıl çözülebileceğini anlatıyoruz.

Windows 10’da sabit disk ya da SSD depolama birimlerindeki hatalar, zaman zaman Unmountable Boot Volume hatasına neden olabiliyor. Üstelik bu hata genellikle Windows’a erişimi engellediği için diğer problemlerdeki gibi sorun giderme adımları da uygulanamıyor. Ama yine de farklı yöntemlerle bu hatayı düzeltmek mümkün.

Unmountable Boot Volume Hatası Nedir?

Önyükleme birimi, sabit disk ya da SSD’de Windows’un yüklü olduğu bölüm anlamına geliyor. Eğer bilgisayarınız Windows’u düzgün bir şekilde yükleyemezse mavi bir ekranla sonuçlanıyor. Yani aslında bu hata, önyükleme biriminin Windows’u çalıştıramadığı anlamına geliyor.

Genellikle bozuk bir dosya sistemi ya da Windows dosyaları bu hataya sebep oluyor. Ama büyük Windows güncellemeleri ya da yanlış yapılandırılmış bir BIOS da yine Unmountable Boot Volume hatasının alınmasında etkili oluyor.

Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Mavi ekran hatalarının büyük kısmı bilgisayar baştan başlatıldığında ortadan kalkıyor. Yani Unmountable Boot Volume hatası aldığınızda da bilgisayarı yeniden başlatarak çözümün ilk adımını atabilirsiniz.

Windows 10 Kurulum USB’si Oluşturun

Ardından Windows 10 kurulum USB’si hazırlayarak işe başlayabilirsiniz.