Sabit Disk Nasıl Yok Edilir?

Son derece önemli verilerle dolu ama erişilemeyen ya da işe yaramaz bir sabit diskin mi var? Bu verilerin bir başkası tarafından hiçbir zaman görüntülenmeyeceğinden emin olmak mı istiyorsun? Sabit diskini tamamen sildikten sonra verilerini daha da fazla korumak için aşağıdaki seçeneklerden birini uygulamayı düşünebilirsin. Bu wikiHow makalesi, sabit diskindeki verileri nasıl tamamen sileceğini ve verilerin kurtarılmasının önüne geçmek için onları nasıl yok edeceğini göstermektedir.

Yöntem
1
Verileri Tamamen Silmek
1
Verilerini yedekle. Odaklanabildiğin tek şey utanç duymana neden olan verileri yok etmek ve hapishaneye düşmekten kaçınmak olduğunda, 90’larda kaydettiğin bütün o MP3’leri ve değerli aile resimlerini unutmak son derece kolaydır. Bu yüzden her şeyi silmeden önce tüm önemli ve yasal verilerini yedeklediğinden emin ol; zira sabit disk silinirken, tahmin edeceğin üzere, bu veriler de yok olacaktır.
2
Sabit diskteki tüm verileri bir yazılımla sil. Her ne kadar daha heyecan verici imha yöntemleri verilerin bir daha kullanılamaması için oldukça iyi bir iş çıkarsa da bu yöntemler yüzde yüz garanti sunmaz (özellikle de hükümetin sahip olduğun kirli sırlarını ortaya çıkarmak için aylarca zaman ve milyonlarca lira harcamaya istekli olduğunu düşündürecek bir nedenin varsa). Herhangi bir ilave yazılım indirmek ya da satın almak zorunda kalmadan kendi Windows’unu ya da macOS’unu kullanarak verileri silebilirsin. Peki verilerini tamamen silmeye ve sabit diskini tahrip etmeye ne dersin? Evet, bu adımları attığında kimse verilerini geri getiremeyecek. •Bilgisayarındaki verileri tamamen silmek muhtemelen işe yarayacaktır. Yalnızca çok önemli adli bilişim malzemelerine sahip biri, silme işleminden sonra verilerini kurtarabilir.
3
Bilgisayar kasasını aç ve sabit diski çıkar. Sabit disk, içinde yer aldığı kasaya göre farklı noktalarda, bazen bir metal kutunun içinde bile olabilir. Bulmakta zorlanıyorsan sabit diskin konumunu internet üzerinden araştır.[1]
4
Sabit diskin dış yüzeyini çıkar. Dış yüzeyi çıkarmak için, sabit diskin markasına ve modeline bağlı olarak muhtemelen birkaç vidayı gevşetmen gerekecek. Bant kesmen de gerekebilir. Genelde etiketlerin altında da saklı vidalar olabileceğinden dış yüzeyi etraflıca incelemen gerekebilir.
5
Mıknatısları çıkar. Alttaki plakaya ulaşmak (asıl hedefin) için kol ve mıknatıs yapısını çıkarman gerekiyor. Vidaları çıkararak bitirebileceğin gayet basit bir işlem. Mıknatısları dikkatlice çıkar; zira bu mıknatıslar çok güçlü olduğundan canını bayağı acıtabilir.[2] •Onları bir buzdolabının üzerine koymak için gerçekten çok zorlanacaksın. Bu mıknatıslarla parmaklarını kırabilirsin. Ve ne olursa olsun asla onları yeme ve evcil hayvanların onları yemesine izin verme (evcil hayvanlar dışında çocukları da mıknatıslardan uzak tut).
6
Plakayı (ya da plakaları) çıkar ve yok et. Güzel bir ayna olabilecek gibi görünen şey işte bu plakadır. Plakayı sabit tutan merkezdeki dairesel parçanın vidalarını muhtemelen sökmen gerekecek. Bu plaka verilerini (en azından büyük bir çoğunluğunu) saklar; bu yüzden de onu yok etmen gerekiyor. Birden fazla plakanın olabileceğini de göz önünde bulundur.
Yöntem
2
Sabit Diski Fiziksel Olarak Yok Etmek
1
Sabit diski tamamen yak. Sabit diski yakmak, verilerinin birkaç dakika içinde tamamen yok olacağının güvencesini verir. Sabit diski yok etmek adına bir yangın çıkarmamaya çalış. Güvenli bir şekilde diski yakmak için, emniyet önlemlerini alarak yerinde yakma servisi sunan saygın bir veri imha servisine başvur.
2
Diski bir çekiçle parçala. Bunu yapmadan önce diski bir bez çantanın içine koy ki parçalar etrafta uçuşmasın. Bir çekiç al (evinde bulunan ya da hırdavatçıdan aldığın bir çekiç olabilir) ve disk binlerce küçük parçaya bölünene kadar diskini bu çekiçle parçala. Parçalama işi bittikten sonra arta kalan parçaları birden fazla çantaya bölüştür ve parçaların bir araya getirilememesi için her bir çantayı ayrı olarak imha et.
3
Diski del. Keskin bir bıçağın veya metal pimlerin varsa diskin her iki tarafını da bu aletlerle delikler açacak şekilde del ki disk bir daha kullanılamasın.
Uyarılar
•Verileri kalıcı olarak silmek için uygulanan yöntemlerin yüzde yüz etkili olacağını garanti etmek imkânsızdır. Bu yöntemlerden herhangi biri uygulanırken dikkatli olunmalıdır.
•Ciddi yaralanmaları önlemek için, sabit diski yok ederken en iyi güvenlik önlemlerini aldığından emin ol.
Referans
1. ↑ https://snapguide.com/guides/destroy-a-hard-drive/
2. ↑ https://www.scientificamerican.com/article/how-to-destroy-a-hard-drive-permanently/