Kurulum Diski Olmadan Yazıcı Nasıl Kurulur?

Bu wikiHow makalesi ile bilgisayarına yazılım kurma diski olmayan bir yazıcıyı nasıl kuracağını öğreneceksin. Bunu genellikle yazıcınla birlikte verilen USB kablosuyla yapabilirsin ancak yazıcı eskiyse yazılımı doğrudan yazıcının üreticisinin İnternet sitesinden indirmen gerekebilir.

Yöntem
1
Windows’ta USB Kablosu Kullanarak
1
Yazıcının USB kablosunu bilgisayarına tak. Bilgisayarının (dizüstü bilgisayar) yanındaki veya CPU kutusunun (masaüstü) arkasındaki veya önündeki USB bağlantı noktalarından birine uymalıdır. •Yazıcının USB kablosu yoksa devam etmeden önce yazıcın için bir tane satın alman gerekebilir. Yazıcının model numarasının ardından “USB kablosu” yazarak İnternet’ten bak. Yazıcın için uygun bir USB kablosu yoksa bunun yerine yazılımı manuel olarak kurman gerekecek.
Kablonun USB olmayan diğer ucunu yazıcıya takman da gerekebilir.
2
Çoğu durumda, yazıcıyı bilgisayara bağladıktan sonra açmak yazıcının kurulumunu başlatır. Yazıcının kurulumu başlarsa yazıcı kurulana kadar ekrandaki talimatları izle.
3
4
Başlat’a yazıcılar ve tarayıcılar yaz. Bunu yaptığında bilgisayarında Yazıcılar ve Tarayıcılar bölümü aranacak.
5
Yazıcılar ve Tarayıcılar seçeneğine tıkla. Bunu Başlat penceresinin en üstünde göreceksin.
6
Yazıcı veya tarayıcı ekle butonuna tıkla. Bu, Yazıcılar ve Tarayıcılar penceresinin üst kısmındadır.
7
Yazıcının adına tıkla. Yazıcı veya tarayıcı ekle penceresinde olmalıdır. Yazıcının adına tıkladığında yazıcının kurulum penceresi açılacak.
Yazıcının adı görünmüyorsa istediğim yazıcı listede yok butonuna tıklayıp bir arama seçeneği seç ve ekrandaki talimatları izle. Devam etmeden önce yazıcının yazılımını indirme işlemini bitirebilirsin.
8
Ekrandaki kurulum adımlarını izle. Her yazıcının kurulum işlemi farklı olacaktır. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra yazıcın çalışmalıdır.
Yöntem
2
Mac’te USB Kablosu Kullanarak
1
Yazıcının Mac ile uyumlu olduğundan emin ol. Bazı yazıcılar Mac’in işletim sisteminde çalışamaz. Mac’te bir yazıcıyı kurmaya çalışırken saatlerini harcamak yerine Mac ile uyumlu olup olmadığını görmek için yazıcının model adını ve numarasını ara.
2
Yazıcının bilgisayarına yakın olduğundan emin ol. Yazıcıların çoğunda yazıcı ve bilgisayar arasında doğrudan iletişim kurmak için yazıcını Mac’e bağlamanı sağlayan USB yazıcı kablosu nispeten kısadır. Bu kabloyu takmak için yazıcının ve bilgisayarının birbirine yakın olması gerekir.
3
Gerekirse kullanmak için bir USB adaptörün olduğundan emin ol. Bugünkü Mac bilgisayarların çoğunda geleneksel USB bağlantı noktaları yoktur. Bunun yerine daha küçük USB-C bağlantı noktaları vardır. Böyle bir durumda, Mac’ine bir USB kablosu takmak için Apple’dan bir USB-C – USB adaptörü alman gerekecek.
4
Yazıcının USB kablosunu bilgisayarına tak. Bilgisayarının (dizüstü bilgisayar) yanındaki veya iMac (masaüstü) ekranının arkasındaki USB bağlantı noktalarından birine uymalıdır.
Bir adaptöre ihtiyacın olursa önce adaptörü USB-C portuna daha sonra kabloyu USB adaptörüne tak.
5
6
İstendiğinde Kur butonuna tıkla. Mac cihazlar yazıcını otomatik olarak algılar ve güncellenmesi gerekip gerekmediğini belirler. Mac cihazına daha önce hiç yazıcı yüklemediysen güncelleme istemini alırsın.
7
Ekrandaki talimatları izle. Mac’e en son yazılımı ve sürücüleri yüklemek için yazıcının kurulum adımlarına tıkla. İşlem tamamlandığında yazıcını kullanabilirsin.
Yöntem
3
Yazılımı İndirerek
1
Yazıcının kullanım kılavuzuna danış. Kullanım kılavuzunda, yazıcıyı yazılım olmadan yüklemek için neler yapabileceğine ilişkin yazıcının modeline uygun talimatları içeren bir bölüm olabilir. Böyle bir durumda, yazıcının yazılımını bulmak ve indirmek için bu talimatları izle.
2
Yazıcının üreticisinin İnternet sitesine git. Örneğin, bir HP yazıcı için http://www.hp.com/ adresine gitmelisin. Diğer bilinen bazı yazıcı üreticilerinin İnternet siteleri şunlardır: •Canon – https://www.usa.canon.com/internet/portal/us/home/support
•Epson – https://epson.com/
•Brother – http://www.brother-usa.com/printer/
3
Yazıcılar sekmesine tıkla. Her üreticinin İnternet sitesinin görünümü farklı olacaktır. Bu nedenle sayfanın en üstünde bu seçenek için bakınman gerekebilir.
İnternet sitesinin üst tarafında bir arama çubuğu varsa yazıcının model adını buraya yazıp diğer adıma geç.
4
Yazıcının modelini ara. Mevcut modeller arasında gezin veya arama çubuğu varsa yazıcının modelinin adını oraya yaz.
5
Yazılım indirme bağlantısını ara. Burada yazılımı bulmak için yazıcının modelini arama çubuğuna tekrar girmen gerekebilir. •Bazı İnternet siteleri Yazılımı İndir bağlantısını sayfanın altındaki çok küçük bir metne yerleştirir.
6
Yazıcının yazılımını indirmek için indirme bağlantısına tıkla. Bunu yaptığında yazılım bilgisayarına indirilmeye başlar.
7
Yazıcının yazılımının indirilmesini bekle. Bu, birkaç saniye ila birkaç dakika sürebilir. •İstenirse önce bir kaydetme konumu seç.
8
Windows kullanıyorsan yazılım klasörünü aç. Klasöre çift tıkla, kurulum dosyasına çift tıkla, istendiğinde Tamam butonuna tıkla, bir konum seç ve klasörü açmak için Dizine Çıkart… butonuna tıkla. •Mac kullanıcıları klasörü açmak için yalnızca çift tıklayabilirler.
•Yazılım ZIP içinde olmayan bir kurulum dosyası olarak indirildiyse bu adımı atla.
9
Yazılımın kurulum dosyasına çift tıkla. Windows bilgisayarlarda, önce yeni, açılmış klasörü açman ve ardından içindeki EXE dosyasına çift tıklaman gerekir. Mac kullanıcıları, çalıştırmak için kurulum dosyasına (muhtemelen bir DMG dosyası) sadece çift tıklayabilirler. •MacOS Sierra işletim sistemli bir Mac kullanıyorsan devam etmeden önce yazılımı doğrulaman gerekebilir.
10
Ekrandaki talimatları izle. Yazılım kurulum dosyasını çift tıkladıktan sonra gördüklerin genelde işletim sistemine ve yazıcına bağlı olarak değişecektir. Bu yüzden kurulum tamamlanana kadar ekrandaki talimatları izle.
11
Yazıcına bağlanmayı dene. Yazıcının bir USB kablosu varsa bilgisayarının yazıcını tanıyıp tanımadığını görmek için onu bilgisayarına bağla. Yazıcı yalnızca Wi-Fi aracılığıyla bağlanıyorsa hem yazıcının hem de bilgisayarının İnternet’e bağlı olduğundan emin ol. Artık yazıcına erişebiliyor olmalısın.
İpuçları
•Üreticiler sana bir ücret karşılığında yedek sürücü diski gönderebilirler. Daha fazla ayrıntı için üreticinin destek sayfasına bak.
•Yazıcın destek alamayacak kadar eskiyse yazıcının yazılımını bir üçüncü parti sitesinde de bulabilirsin. Yine de üçüncü parti sitelerinden indirme yaparken dikkatli ol.
Uyarılar
•Güvenmediğin sitelerden yazılım indirip KURMA. Bunu yapmak, bilgisayarını kötü amaçlı yazılımlara maruz bırakabilir.