Bilgisayarın RAM’i Nasıl Kontrol Edilir?

Bu wikiHow makalesiyle bilgisayarının ne kadar Rastgele Erişimli Hafızası (RAM) olduğunu öğrenebilirsin. RAM, açık programların düzgün bir şekilde çalışmasından kısmen sorumludur.

Yöntem
1
Mac
1
2
Bu Mac Hakkında seçeneğine tıkla. Bu seçenek açılır menüdedir. Tıkladığında Bu Mac Hakkında penceresi açılır.
3
Genel Bilgi sekmesine tıkla. Bu sekme, Bu Mac Hakkında penceresinin sol üst kısmındadır. •Bu Mac Hakkında penceresini açtığında fabrika ayarı olarak genelde Genel Bilgi sekmesi açıktır.
4
Bellek başlığına göz at. “Bellek” başlığının sağ tarafındaki sayı Mac’inizde kurulu RAM’in ne kadar olduğunu ve hangi tip RAM kullanıldığını gösterir.
5
Mac’inin RAM kullanımını kontrol et. Mac’inin RAM’ini nasıl kullandığını (veya belirli bir sürede ne kadar RAM kullandığını) görmek istiyorsan Etkinlik Monitörüne bakabilirsin. •Bunu yaparak bir programın doğru bir şekilde çalışması için ne kadar RAM’e ihtiyaç duyduğu hakkında fikir sahibi olabilirsin.
Yöntem
2
Windows
1
2
3
Sistem seçeneğine tıkla. Bu seçenek, pencerenin sol üst kısmındadır ve laptop şeklinde bir simgesi vardır.
4
Hakkında sekmesine tıkla. Bu sekmeyi Sistem penceresinin sol köşesinde görebilirsin. Burada bilgisayarın hakkındaki bilgiler listelenir.
5
Yüklü Bellek kısmını göz at. Bu kısım, sayfanın ortalarındaki “Cihaz özellikleri” başlığının altındadır. “Yüklü RAM” başlığının sağ tarafındaki sayı bilgisayarında kurulu RAM’in ne kadar olduğunu gösterir.
6
Bilgisayarının RAM kullanımını kontrol et. Bilgisayarının RAM’ini nasıl kullandığını (veya belirli bir sürede ne kadar RAM kullandığını) görmek istiyorsan Görev Yöneticisine bakabilirsin. •Bunu yaparak bir programın doğru bir şekilde çalışması için ne kadar RAM’e ihtiyaç duyduğu hakkında fikir sahibi olabilirsin.
İpuçları
•Aynı zamanda “bellek” olarak da adlandırılan RAM ile hard disk alanı aynı şey değildir; hard disk alanı “depolama” olarak bilinir.
•Bilgisayarının hard disk sürücüsü alanını da kontrol edebilirsin.
Uyarılar
•32-Bit olan bilgisayarlar sadece 4 gigabayt RAM kullanabilirler; yani bundan daha fazlasını kurmak boşuna para harcamak demektir.