Bilgisayarın Neden Açılmadığı Nasıl Anlaşılır?

Hepimizin bilgisayarının veya dizüstünün açılmadığı zamanlar olur. Bu, cihazında ciddi problemler olduğunu gösterebilse de genelde kendi başına çözebileceğin bir sorundur. Birkaç basit sorun giderme işlemiyle genelde Windows veya Mac bilgisayarında açılma sorunlarını çözebilirsin.

Yöntem
1
Açılmayan Windows Bilgisayarlar İçin
1
Güç kaynağını kontrol et. Bilgisayarının prize düzgün bir şekilde takıldığından da emin ol.
Luigi Oppido
Luigi Oppido
Luigi Oppido

Uzmanımız Öneriyor: Öncelikle bilgisayarının prize takılı olup olmadığına bakman gerekir. Bir uyarı ışığı ara veya kabloyu çıkarıp güç akışı olduğundan emin olmak için ışıklı başka bir şeyle kontrol et. Bilgisayarlar araba gibidir; benzin olmadan çalışmaz.
2
Bilgisayarını kapat. Fişin tüm uçlarının düzgünce bağlandığından emin ol.
3
En az 10 saniye bekle. Bu, bilgisayarının kapasitörlerine tamamen boşalma imkânı tanır. Birkaç saniye beklemek, bilgisayarın tamamen kapanmasına yardımcı olur.
4
Bilgisayarını tekrar aç. Bilgisayarının tamamen kapanmak için zamanı olmuştur.
Yöntem
2
Açılırken Donan Bilgisayarlar İçin
1
Bilgisayarı tekrar kapat.
2
Bilgisayarını iki dakika sonra tekrar aç.
3
Önyükleme seçeneklerini seç. •Bilgisayar “Windows” simgesini gösterir ve önyükleme için bir seçeneği tercih etmeni isterse yönergeleri dikkatle oku ve tercihini yap.
4
Sistemini Güvenli Mod’da yeniden başlat. Cihaz yeniden başlarken F8’e bas. Güvenli Mod’a geçersin.
5
Yeni yazılımı sil. Son yüklediğin veya güncellediğin yazılımları veya sürücüleri sil. Sorun otomatik olarak çözülür.
6
Bilgisayarı yeniden aç ve BIOS ekranına gel. Sorunun kaynağını ara. Hız aşırtma yapmış olma ihtimaline karşı FSB ve vCore değerlerini fabrika çıkışı seviyelerine getir. •İşin bittikten sonra “Exit and save changes”a (Çık ve değişiklikleri kaydet) tıkla.
7
Bilgisayarın içini aç. Arkada, yalnızca en dış çerçevede bulunan vidaları sök. •Bilgisayarı derinlemesine incelemeye başlamadan önce kasanın metal kısmına dokunmaya devam et. Bu, sistemine zarar verebilecek olan elektrik çarpmasını önlemeye yardımcı olur.
8
Bileşenleri söküp tak. •Hafıza kartını, grafik kartını ve CPU’ya (Merkezi İşlem Birimi) takılı kabloları çıkar.
•Bataryayı çıkar. Ana kartın en altına yakın bir yerdedir. Genelde, bir ucunda bir kol bulunan kendi küçük yuvasındadır.
•Birkaç dakika bekle.
•Ardından tüm bileşenleri tekrar tak.
9
Bilgisayarını prize tak, ardından yeniden aç. •7. ve 8. Adımları yalnızca bilgisayarlara aşinaysan uygula. Aksi halde işleri daha da karmaşık hâle getirebilirsin.
10
Bir tamirciye git. Bilgisayarlara aşina değilsen veya yukarıdaki adımların hiçbiri işe yaramadıysan sistemini bir bilgisayar tamircisine götür. Sorunu mümkün olduğunca iyi açıkla ve bırak halletsinler.
Yöntem
3
Açılmayan Windows Dizüstüler İçin
1
Güç kaynağını kontrol et.
2
Dizüstü şarj cihazını kontrol et. Dizüstün için doğru şarj cihazı türünü kullandığından emin ol. •Dizüstüler genelde 16-20V’lık şarj cihazları gerektirir. Farklı bir voltaj sunan bir şarj aleti dizüstüne yeterli akımı veremeyebilir.
3
Yedek bir şarj cihazıyla test et. Bu, soruna mevcut şarj cihazının sebep olmadığını anlamana yardımcı olur.
4
Dizüstü batarya gücünü kontrol et. Dizüstünün bataryasının şarjı olduğundan emin ol. •Şarjı azsa takıp şarj et.
5
Dizüstünü kapat.
6
Birkaç dakika bekle. Ardından yeniden başlat.
7
Hârici aksesuarları çıkar. Monitör, kamera vb. dâhil tüm hârici cihazları sök. Böylece dizüstünün düzgün bir şekilde açılmasını önlemediğinden emin olabilirsin.
8
Ekranın çalıştığından emin ol. Dizüstünün ekranının çalıştığından emin ol. Dizüstünün güç LED’i çalışıyorsa ve sabit diskin veya fanların çalıştığını duyuyorsan ama ekranda görüntü yoksa sorun ekranda olabilir. •Ekrandaki soruna bazen ekranın evirecinin bozulması neden olur. Durum buysa evireci değiştirtebilirsin.
•Dizüstünün ekranını test etmek için hârici bir monitör kullan. Monitörünü prize tak, dizüstünü aç ve sonra kapağını hemen kapat. Bu hârici monitör cihazına bağlanamazsa sorun hasarlı bir ekrandan daha fazlasıdır.
9
Bir tamirciye git. Bilgisayarlara aşina değilsen veya yukarıdaki adımların hiçbiri işe yaramadıysa bilgisayarını bir bilgisayar tamircisine götür. Sorunu mümkün olduğunca iyi açıkla ve bırak halletsinler.
Yöntem
4
Açılmayan Mac’ler İçin
1
Güç kaynağını kontrol et. Doğru güç kablosunu ve adaptörünü kullandığından da emin ol.
2
Tüm hârici aksesuarları çıkar.
3
Son yüklenen yazılımları ve takılan donanımları kontrol et. Son zamanlarda yazılımları ve/veya sürücüleri doğru bir şekilde yüklediğinden veya güncellediğinden emin ol.
4
Ekranın çalıştığından emin ol. Mac’in açılıyorsa ama ekranda görüntü yoksa sorun büyük ihtimalle görüntü donanımındadır veya ekranın kendisindedir.
5
Disk İzlencesi’ni çalıştır. OS X 10.8 Mountain Lion veya daha üstünü çalıştıran Mac’lerde OS X Kurtarma Modu’nda önyükleme yapman gerekir. •Mac’ini kapat.
•Sistemin yanıt vermiyorsa Mac’in güç düğmesini birkaç saniye basılı tut. Bilgisayar otomatik olarak kapanır.
•Command ve R tuşlarını basılı tut. Sistem yeniden açılır.
•Disk İzlencesi’nde Mac’in dâhili sabit diskine tıkla.
•”Diski Doğrula”ya tıkla ve sistemin görevi tamamlamasını bekle.
6
Mac’i Güvenli Başlat. Sistemini kapat ve Shift tuşunu basılı tutarak başlat. •Shift, Command ve V tuşlarını basılı tutunca Güvenli Açılış ve Ayrıntılı Mod’a girilir. Bu, Güvenli Açılış’ın aslında ne işe yaradığını sana aşama aşama öğretir.
7
SMC’yi sıfırla. Hiçbir şey işe yaramazsa Mac’inin SMC’sini (Sistem Yönetim Kontrolcüsünü) sıfırlaman iyi olabilir. Apple bu işlemin nasıl yapılacağını dair detaylı yönergeler sunar.
8
Mac OS X’i yeniden yükle. •Kurtarma modunda önyükleme yap ve Mavericks’i yüklemek için tıkla.
•Ardından, işlemi tamamlamak için ekrandaki yönergeleri izle.
9
Bir tamirciye git. Bilgisayarlara aşina değilsen veya yukarıdaki adımların hiçbiri işe yaramadıysa bilgisayarını bir bilgisayarcıya götür. Sorunu mümkün olan en iyi şekilde açıkla ve bırak halletsinler.
İpuçları
•Bilgisayarın iç kısmıyla uğraşırken kendini her zaman toprakladığından emin ol. Bu, elektrik çarpmasını önlemeye yardımcı olur.
İhtiyacın Olan Şeyler
•Bir yıldız tornavida (bilgisayarın içiyle uğraşıyorsan)
•Elektrostatik topraklama bilekliği (tercihe bağlı)