Bilgisayarın BIOS’u Nasıl Güncellenir?

Bu wikiHow makalesi ile bir Windows bilgisayarın BIOS yazılımını nasıl güncelleyeceğini öğreneceksin. BIOS’un nadiren güncellenmesi gerektiğini unutma ve BIOS’un yanlış güncellenmesi bilgisayarını tamamen çalışamaz hâle getirebilir. Mac bilgisayarlarda BIOS yoktur.

Kısım
1
BIOS Güncelleme Dosyasını İndirme
1
2
Sistem Bilgisi’ni aç. Başlat penceresine msinfo yaz, Başlat penceresinin üstündeki Sistem Bilgisi seçeneğine tıkla.
3
Bilgisayarının model adını kontrol et. “Sistem Modeli” başlığının yanında, rakamlar ve harfler yazılı olacak. Bu, bilgisayarının model adıdır. BIOS güncelleme dosyasını ararken bu bilgilere ihtiyacın olacak. •Sipariş üzerine yapılmış bir bilgisayarın varsa bu adımı atla.
4
BIOS sürümü numarasını bul. “BIOS Sürümü/Tarihi” başlığının yanında şirket adı, bilgisayarının model adını ve bir noktadan sonra bir sayı göreceksin. Noktadan sonraki sayı BIOS sürümüdür. •Örneğin, “Q553UB” model numarasına ve 202 BIOS sürümüne sahip bir bilgisayar için “Q553UB.202” yazacak.
•Sipariş üzerine yapılmış bir bilgisayar kullanıyorsan bilgisayarın model numarasını kullanmak yerine anakartının modelini bulman gerekir.
5
BIOS üreticisinin destek sitesini aç. Genelde bunu yapmanın en kolay yolu Google’a bilgisayarının üreticisinin adını, bilgisayarının model adını ve “sürücüler” veya “BIOS” yazıp aratıp uygun bağlantıyı seçmektir. Bu işlem bilgisayarının üreticisine bağlı olarak değişebilir. Bu yüzden doğru olanı bulmadan önce birkaç farklı bağlantıya tıklaman gerekebilir. •Sipariş üzerine üretilmiş bir bilgisayar kullanıyorsan bilgisayarının anakart adını “BIOS” ve “güncelleme” ifadeleri ile birlikte arayarak üreticinin İnternet sitesini açman gerekir.
6
BIOS güncelleme dosyasını bul. İnternet sitesine bağlı olarak, önce “Güncellemeler”, “Destek” veya “İndirilenler” bölümünü açman veya “BIOS” başlığına tıklaman gerekebilir. BIOS dosyasını bulduktan sonra devam edebilirsin. •Yine, burada deneme yanılma yöntemini kullanman gerekebilir.
Mobile Kangaroo
Mobile Kangaroo
Mobile Kangaroo

Windows’ta BIOS’u güncellemek güvenli mi? Bilgisayar onarım teknisyeni olan Joseph Alexander şöyle açıklıyor: “BIOS güncellemesini doğrudan cihazın üreticisinden edindiğin sürece BIOS’unu güncellemek genellikle güvenlidir. Üreticinin sağladığı talimatlara dikkatli bir şekilde uyduğundan emin ol.”
7
Güncelleme dosyasının, BIOS sürümünden daha yeni olduğundan emin ol. Dosyanın adında bir sürüm numarası görmelisin. Bu sürüm numarası, BIOS sürümü numarasından daha büyükse BIOS’un eskidir ve güncellenebilir. •İnternet sitesindeki sürüm numarası BIOS sürümü numarasıyla aynıysa BIOS’un günceldir ve güncellemeye gerek yoktur.
•Mevcut BIOS sürümün bir tam sayı (örneğin 301) olsa ve sitedeki dosya daha yüksek bir ondalık sayı (örneğin 301.1) olarak listelenmiş olsa bile sitenin dosyası BIOS’un kullandığından daha yüksek bir sürüme sahiptir.
8
Güncelleme dosyasını indir. Bunu yapmak için İndir bağlantısına, butonuna veya simgesine tıkla. BIOS güncelleme dosyası indirildiğinde BIOS’u güncellemeye devam edebilirsin. •Bazı durumlarda, indirebilmek için dosyanın adına tıklaman gerekebilir.
•Çoğu BIOS güncelleme dosyası bir ZIP klasörünün içinde indirilecektir.
Kısım
2
BIOS’u Güncelleme
1
Bilgisayarının güvenilir bir güç kaynağına bağlı olduğundan emin ol. Güncelleme işlemi sırasında bilgisayarın kapanırsa bu, BIOS’u kalıcı olarak bozabileceğinden güvenilir bir güç kaynağı kullanmak istersin. •Dizüstü bilgisayar kullanıyorsan bilgisayarın fişe takılmış olmasının yanı sıra bilgisayarının bataryası da tam dolu olmalıdır.
2
BIOS dosyasını ZIP’ten çıkart. Çoğu durumda BIOS güncelleme dosyasını kendi klasöründen çıkartman (veya “açman”) gerekir: •Açmak için indirilen ZIP dosyasına çift tıkla.
•Pencerenin üstündeki Dizine Çıkart sekmesine tıkla.
• Tümünü çıkart butonuna tıkla.
•İstendiğinde Çıkart butonuna tıkla.
•Çıkarılan klasörün açılmasını bekle.
3
Varsa BIOS dosyasının README (BENİOKU) belgesini oku. “README” veya benzeri bir metin belgesi mevcutsa açmak için ona çift tıkla ve devam etmeden önce belgenin tamamını oku. •README dosyasındaki BIOS güncelleme talimatları, bu makaledeki güncelleme talimatlarıyla çelişiyorsa bu makale yerine README’de yazan talimatları uyguladığından emin ol.
4
Bilgisayarına bir USB flash bellek tak. BIOS, bilgisayarının dosyalarına erişemeyeceğinden BIOS güncelleme dosyasını boş bir USB flash belleğe koyman gerekir.
5
BIOS dosyasını flash belleğe kopyala. BIOS dosyasına bir kez tıkla, kopyalamak için Ctrl+C tuşlarına bas, flash belleğini aç ve kopyalanan dosyayı yapıştırmak için Ctrl+V tuşlarına bas. •Güncelleme işlemi boyunca flash belleğin bilgisayarda takılı olması gerekir.
6
•Bilgisayarının BIOS tuşunu bilmiyorsan bir arama motoruna bilgisayarının üreticisinin adını, model adını ve “BIOS tuşu” yazarak arama yap.
7
Mümkünse BIOS’unu yedekle. BIOS’un ana ekranında bir “Yedekle” veya “Kaydet” seçeneği görürsen (veya ekranın üstünde bir “Yedekle” “sekmesi görürsen) onu seç ve ekrandaki talimatları izle. Bu, BIOS güncellemesi bilgisayarınla uyumlu olmazsa BIOS ayarlarını daha sonra geri yükleyebilmeni sağlar. •Bunun yerine, yedekleme işlemini başlattıktan sonra BIOS’unu yedeklemen istenebilir.
•Her BIOS sayfasında ayarları yedeklemene izin verilmez.
8
BIOS güncelleme aracını etkinleştir ve kullan. Her BIOS’ta BIOS güncelleme aracına erişmenin yolu biraz farklıdır. Bu nedenle nasıl yapılacağını öğrenmek için BIOS üreticisinin destek sitesine başvurman gerekebilir. •Çoğu durumda Önyükleme sekmesini seçip USB flash belleğinin göründüğünden emin olup menüde herhangi bir yedekleme veya “Flash” seçeneğini etkinleştirip ardından Gelişmiş sekmesinden Flash’ı Başlat seçeneğini seçersin.[1]
•Bazen bir USB bellek takılıyken BIOS tuşuna bastığında Güncelle seçeneğini seçmene ve ekrandaki talimatları izlemene olanak veren özgün bir menü açılır. Bu, Dell bilgisayarlarda yaygındır.[2]
9
Bilgisayarının BIOS’unun güncellenmesine izin ver. Bu işlem, bilgisayarına ve BIOS güncellemesinin yoğunluğuna bağlı olarak birkaç dakika ila bir saatten fazla sürebilir. BIOS’unun güncellenmesi bittiğinde bilgisayarın kendini yeniden başlatmalıdır ancak bunu onaylaman istenebilir. • BIOS güncellenirken bilgisayarını kapatma. Bilgisayarını kapatırsan bu, BIOS’un bozulmasına neden olabilir. Böyle bir durumda bilgisayarın başlatılamaz, BIOS kurulumu tamamlanamaz veya bilgisayarın çalışmaz.
İpuçları
•En yeni bilgisayarlarda BIOS daha çok “UEFI” olarak adlandırılır.
•BIOS güncellemeleri mevcut hataları düzeltmek, yeni donanım ve standartlar için destek veya işlevsellik eklemek için piyasaya sürülebilir. Bu belgelere ulaşılabiliyorsa güncellemenin bilgisayarının işine yarayıp yaramayacağını anlamak için yüklemeyi düşündüğün BIOS güncellemesinin sürüm notlarını veya diğer belgelerini oku.
•Bir BIOS arızası durumunda BIOS’u onarabilirsin.
Uyarılar
•Ne yaptığını tam olarak bilmiyorsan BIOS’u güncelleme. Üreticinin talimatlarına ve önlemlerine uyulmaması BIOS’u da bozabilir.
•BIOS güncellemelerini asla üreticinin İnternet sitesi dışında başka bir yerden indirme çünkü BIOS güncellemeleri, kötü amaçlı yazılım bulaştırmak için kullanılabilir.
Dizüstü Bilgisayar Klavyesi Nasıl Temizlenir?
Düzenli temizlemezsen dizüstü bilgisayarının klavyesi zamanla çok kirlenebilir. Parmaklarındaki yağlar tuşların üzerinde kalıntılar oluşturabilir ve kırıntılar, toz ve hayvan tüyleri klavyenin aralıklarına dolabilir. Klavyenin temizliğinden endişe ediyorsan etme! Klavyeyi kendi başına kolayca temizleyebilirsin. Klavyene bir içecek döktüğünde hasarı en aza indirmek için yapabileceğin şeylere yönelik adımlar bile mevcut!

Yöntem
1
Temel Bir Klavye Temizliği Yapmak
1
Temizlik yapmadan önce dizüstü bilgisayarını kapat ve fişini çek. Dizüstüne doğrudan sıvı dökecek olmasan da içeri az bir su kaçması hâlinde hiçbir şeyin zarar görmediğinden emin olmak için bilgisayarını tamamen kapatmalısın. Dizüstü bilgisayarını Güç Seçenekleri menüsünden kapat, ardından fişini çek. [1] •Gücü kesmek, elektrik çarpmasından korunmanın yanı sıra patronuna yanlışlıkla bir e-posta göndermeni de önler!
2
Dizüstü bilgisayarını baş aşağı çevir ve bilgisayara hafifçe vur veya onu salla. Böylece, klavye aralıklarında saklanan büyük toz yumakları, kırıntılar veya diğer kalıntılar çıkar. Önce büyük parçaları çıkarmak sonrasında daha detaylı bir temizlik yapmayı kolaylaştırır. [2]
İpucu: Sallamadan önce dizüstünün altına bir havlu sermek, temizliği daha kolay hâle getirmede işe yarayabilir.
3
Tozu çıkarmak için tuşların arasına basınçlı hava sık. Kullanmadan önce kamışın basınçlı hava kutusuna takılı olduğundan emin ol. Klavyeyi yan yatır ve tuşların arasına, klavyenin bir tarafından diğerine doğru hareket ederek kısa aralıklarla hava sık. Havanın gücü, tuşların arasında ve altında sıkışmış olan kalıntıları söker. [3] •Basınçlı havayı yapı malzemeleri satan mağazalarda bulabilirsin.
•Basınçlı havayı asla kutuyu baş aşağı tutarken sıkma; çünkü bu, itici gazın klavyeye girmesine ve içerideki bileşenlerin zarar görmesine neden olabilir.
Filip Boksa
Filip Boksa
Filip Boksa

Uzmanımız Öneriyor: Dizüstünün bağlantısını kestikten sonra, sıkışmış partikülleri çıkarmak için tuşlara basınçlı hava sık. Ardından, tuşların yüzeyini hafifçe silmek için tüy bırakmayan hafif nemli bir bez kullan.
4
Tuşları nemli bir mikrofiber bezle sil. Mikrofiber, tozları çekmek için harikadır; bu yüzden tuşların üzerinde hızlıca bir gezdirmek klavyenin üzerinde birikmiş olan kirin bir kısmını çıkarmaya yardımcı olabilir. Gerekirse bezi az miktar suyla hafifçe ıslatabilirsin; ama bezi tamamen sıktığından emin ol ve yalnızca tuşların üst kısmını temizle ki dizüstünün içine su kaçmasın. [4]
Not: Mikrofiber bezin yoksa tüy bırakmayan bir bez kullanabilirsin.
5
İnatçı kirleri izopropil alkole batırılmış pamukla temizle. Alkol çabucak kurur; bu yüzden, dizüstün üzerinde kullanmak için suya kıyasla daha güvenli bir alternatiftir. Ek olarak alkol, parmaklarının bıraktığı yağlı kalıntıyı çıkarmada da özellikle iyidir. Sadece alkolü önce pamuğa döktüğünden emin ol; asla doğrudan klavyeye dökme. [5]
Tuşların arasını temizlemek için pamuklu çubuğu alkole batırıp tuşların yanlarında gezdirebilirsin.
6
Tuşları dezenfektan bir mendille silerek mikropları öldür. Mesela soğuk algınlığına kapıldığın için veya ortak bir bilgisayar kullandığında mikroplardan endişe ediyorsan tuşların yüzeylerinde dezenfektan bir mendil gezdirebilirsin. Ancak içinde ağartıcı bulunan mendiller kullanma; bunlar tuşların üzerindeki koruyucu kaplamaya zarar verebilir. [6]
İpucu: Bilgisayarının üstünde asla dezenfektan bir sprey kullanma; bu spreyler çok fazla su içerebilir.
Yöntem
2
Tuşları Çıkarmak
1
Tuşlar çıkıyor mu diye bakmak için dizüstü bilgisayarının modelini İnternet’te ara. Bazı dizüstü modellerinde tuş başlıkları hafifçe kaldırılarak tuşların altındaki yüzeye erişim sağlanır. Ancak bazı dizüstülerde tuş başlıkları kalıcı şekilde takılmıştır. Tuşların çıkarılıp çıkarılmadığını, çıkarılıyorsa nasıl yapıldığını öğrenmek için İnternet’te arama yap.
2
Altlarını temizlemeye gerçekten ihtiyacın varsa tuşları çıkar. Çıkarılabilir olsalar bile tuş başlıklarını kolayca kırılabilen küçük plastik uçlar tutar. Klavyene zarar vermekten kaçınmak için, klavyen çok kirli olmadığı sürece tuşları çıkarmaktan kaçınmalısın. [7]
Not: Klavyeye yapış yapış bir şey döktüysen veya tuşların altında, sallayınca veya basınçlı havayla çıkmayan büyük kırıntılar varsa bu, tuşların altını temizlemek için iyi bir zaman olabilir.
3
Çıkarmadan önce tuşların bir resmini çek. Böylece, geri takacağın zaman tuşların nereye takılacağını unutmazsın! Sayı ve harf tuşlarının sırasını hatırlamak kolay olsa da klavyende muhtemelen özel karakter ve işlev tuşları vardır ve bunlar kolayca karıştırılabilir. [8]
4
Tuşları küçük, düz bir aletle kaldır. Aletin kenarını tuşun altına sok ve hafifçe yukarı kaldır. Tuş başlığının kolayca kalkması gerekir. Kalkmazsa zorlama; aksi hâlde klavyene kalıcı hasar verebilirsin. [9] •Tuş başlıklarını derin olmayan bir kâsenin veya başka bir şeyin içine koyduğundan emin ol ki kaybolmasınlar.
•Bir elektronik mağazasından, dizüstünün tuşlarının altına sokmak için mükemmel olabilecek küçük plastik veya metal parçalarla birlikte gelen bir alet seti alabilirsin. Bunlardan birine sahip değilsen düz bir tornavida, yemek bıçağı veya tırnağını kullanabilirsin.
5
Tuşların altını bir mikrofiber bezle veya alkole batırılmış pamuklu çubukla sil. Tuş başlığı yokken dizüstünün iç aksamı daha açık hâlde olacağından tuşların altını temizlemek için sıvı kullanmaktan kaçın. Yapışkan bir kiri çıkarman gerekiyorsa bir pamuklu çubuğu az miktar bir alkole batır ve bölgeyi dikkatlice sil. [10]
6
Tuş başlıklarını tekrar tak. Her bir tuş başlığını, yanların düzgün bir şekilde hizalandığından emin olarak yerine tak. Alt tarafla başla ve yerine oturduğunu hissedene kadar tuşu hafifçe bastır.
Not: Tuş, yerine doğru bastırılınca oturmazsa tuşları geri takmaya yönelik özel bir yönerge var mı diye bakmak için dizüstünün kullanma kılavuzunu okuman gerekebilir.
Yöntem
3
Sıvı Dökülmesini Temizlemek
1
Bilgisayarının gücünü kes ve bataryayı hemen çıkar. Fişi hemen çek ve dizüstü bilgisayarın kapanana kadar güç butonunu basılı tut. Sıvı, bilgisayarının içindeki elektronik bileşenlere temas ederse bilgisayarın kalıcı hasar alabilir. Elini çabuk tutmak, elektronik hasar riskini en aza indirmene yardımcı olabilir. [11] •Dizüstünden duman veya buhar çıkmaya başlarsa veya bilgisayarın köpürdüğünü ya da şiştiğini görürsen bilgisayara dokunma. Ciddi bir yanık geçirebilir veya elektrikten çarpılabilirsin. [12]
•Dizüstünü kurutsan bile şekerli, asitli veya alkollü içeceklerin kalıntıları gitmemiş olabilir ve bu kalıntı, gelecekte klavyenin işlevselliğini etkileyebilir.
2
Dizüstünü bir havlunun üzerine baş aşağı olacak şekilde yatır. Dizüstünü mümkün olduğunca geniş bir şekilde aç, yüzünü yere getir ve bir havlunun veya başka emici bir materyalin üzerine koy. Dizüstünü yüz üstü yatırarak yerçekiminin, ıslaklığı anakarttan ve diğer elektronik bileşenlerden uzaklaştırmasını sağlarsın. [13]
3
Mümkün olduğunca çok suyu hemen sil. Elinde mikrofiber veya tüy bırakmayan bir bez varsa dizüstünü kurulamak için bu bezi kullan. Ancak zamanla yarıştığın için, elinde bunlardan biri yoksa kurulama bezi, tuvalet kâğıdı hatta eski bir tişört bile olsa yakınında ne varsa alıver. Dizüstünün yüzeyinde, görebildiğin sıvıları kurula. [14]
Not: Sıradan havlular veya tuvalet kağıtları, dizüstünün içine sıkışabilecek küçük partiküller bırakır; bu yüzden tüy bırakmayan veya mikrofiber bezler tercih edilir.
4
Dizüstünü 1-2 gün boyunca kurumaya bırak. Bu işlemi hızlandırmanın bir yolu yoktur. Dizüstü dıştan koru görünse bile içine nem hapsolmuş olabilir. Sorun çıkmaması için, bilgisayarını yeniden açmadan önce klavyeyi en az 24 saat kurumaya bırak.
Klavyeyi saç kurutma makinesiyle kurutmaya çalışma; bu, tozu dizüstünün içindeki sıvıya itebilir ve dizüstünün düzgün çalışmasını önleyen tozlu bir kalıntı oluşturabilir.
5
Sıvı şekerliyse dizüstüne profesyonel bir temizleme işlemi uygulat. Dizüstüne biraz su döktüysen muhtemelen sorun olmaz; ama çok miktarda şekerli bir içecek döktüysen ve dizüstün pahalıysa dizüstünü profesyonel bir şekilde açtırıp içini temizletmeyi düşün. [15] •Elektronik cihazlara aşinaysan bilgisayarı kendin açıp içini temizleyebilirsin; ama bazı dizüstüler yalnızca özel aletlerle açılır ve bu aletler elinde bulunmayabilir.
6
Dizüstü tamamen kuruduğunda bataryayı yerine tak ve onu aç. Gerçek bu noktada ortaya çıkar. Dizüstün hiç çalışmazsa kuruması için bir 24 saat daha bekle. İşletim sistemin açılır da klavye çalışmazsa klavyeyi değiştirebilir veya bir USB klavye kullanabilirsin. [16]
İpuçları
•Kırıntıları ve tozları toplamak için klavyenin tuşları arasında yapışkanlı bir not kâğıdı gezdirmeyi dene.
Uyarılar
•Dizüstünü temizlemek için asla sert kimyasallar veya aşındırıcı materyaller kullanma; aksi hâlde harflerin tuşlarının üzerinden silinmesini önleyen kaplamayı kaldırabilirsin.
•Tuşlarını temizlemek için su kullanırsan suyu beze veya temizleme aletine döktüğünden emin ol; suyu asla doğrudan klavyeye dökme.
•Kendini koru! Dizüstüne sıvı dökersen ve yanan bir şey görür veya kokusunu alırsan ya da sıcaklık hissedersen cihazdan uzak dur. [17]
göster dahası… (8)