Yeni Bir Bilgisayara İşletim Sistemi Nasıl Yüklenir?

Bu wikiHow makalesi sana, yeni ve boş bir bilgisayara nasıl işletim sistemi yükleyeceğini öğretir. Bunu Windows bir bilgisayarda, bir işletim sistemi kurulum diski veya sürücüsü taktıktan sonra bilgisayarı diskten veya sürücüden başlatarak yapabilirsin. Yeni Mac bilgisayarlarda işletim sistemi her zaman yüklü gelir; ama sabit diskin boşsa Mac’inin varsayılan işletim sistemini Internet Recovery’yi kullanarak yeniden yükleyebilirsin.

Yöntem
1
Windows’ta
1
Yükleme diskini veya flaş belleği tak. Windows’ta yeni bir işletim sistemi yüklemek için işletim sisteminin yükleme aracına bir DVD veya flaş bellek üzerinde ihtiyacın olur. Diskin veya flaş belleğin bilgisayarına takılı olması da gerekir. İndirmek istediğin işletim sisteminin bir sürümü sende yoksa aşağıdaki işletim sistemlerinin bir sürümünü indirebilirsin: •Windows 10
•Windows 8
•Windows 7
2
Bilgisayarını yeniden başlat. Kapatmak için bilgisayarının Güç düğmesini basılı tut, birkaç saniye bekle, sonra bilgisayarı tekrar açmak için Güç düğmesine tekrar bas.
3
Bilgisayarının ilk başlangıç ekranının belirmesini bekle. Başlangıç ekranı belirdiğinde kurulum tuşuna basabilmek için çok az bir zamanın olur. •En iyisi, bilgisayar yeniden başlatılırken hemen kurulum tuşuna basmaya başlamaktır.
4
BIOS sayfasına girmek için Del veya F2 tuşunu basılı tut. Basmanı istenen tuş da farklı olabilir; farklıysa istenen tuşu kullan. Bilgisayarının BIOS sayfası yüklenir; burada yükleme diskini veya sürücüsünü seçebilirsin. •BIOS’e erişmek için genelde “F” tuşlarını kullanırsın. Bu tuşlar klavyenin en üstündedir; ama doğru “F” tuşuna basarken Fn tuşunu basılı tutman gerekebilir.
•Bilgisayarının BIOS tuşunu doğrulamak için bilgisayarının kullanım kılavuzuna veya çevrim içi destek sayfasına bakabilirsin.
5
Boot Order (Önyükleme Sırası) bölümünü bul. Bu bölüm normalde BIOS’in ana sayfasında bulunur; ama “Boot” (Önyükleme) veya “Advanced” (Gelişmiş) sekmesine geçmek için ok tuşlarını kullanman gerekebilir. •””Boot Order” bölümü her BIOS’te farklıdır. BIOS’inin “Boot Order” sayfasını bulamıyorsan anakartının kullanma kılavuzuna başvur veya BIOS sayfana yönelik doğrudan yönergelere erişmek için bilgisayarının model numarasını İnternet’te ara.
6
Bilgisayarını başlatmak istediğin konumu seç. Bu durumda bilgisayarını ya bir disk sürücüden ya da flaş bellek gibi hârici bir sürücüden başlatırsın. •Disk sürücü seçeneği genelde CD-ROM Drive (CD-ROM Sürücü) olarak adlandırılırken hârici sürücüler Removable Devices (Çıkarılabilir Cihazlar) olarak adlandırılır.
7
Tercih ettiğin konumu listenin en başına taşı. Genelde, kullanmak istediğin önyükleme konumu seçiliyken “Boot Order” (Önyükleme Sırası) listesinin en başına getirene kadar + tuşuna basarsın. •Kullanman gereken tuşu genelde BIOS sayfasının sağ tarafında veya en altında bulunan lejanttan kontrol edebilirsin.
8
Ayarlarını kaydet ve BIOS’ten çık. BIOS tuş lejantında bir “Save and Exit” (Kaydet ve Çık) tuşunun olması gerekir; ayarlarını kaydedip BIOS’ten çıkmak için buradaki tuşa bas. • Yes (Evet) seçiliyken ↵ Enter’a basarak bu kararı doğrulaman gerekebilir.
9
Bilgisayarını yeniden başlat. Bilgisayarın yeniden başlarken diskini veya flaş belleğini önyükleme konumu olarak seçer; yani işletim sistemi yüklenmeye başlar.
10
Ekrandaki yönergeleri izle. Her işletim sisteminin yükleme adımları farklıdır; bu yüzden yüklemeyi tamamlamak için ekrandaki yönergeleri takip et.
Yöntem
2
Mac’te
1
Mac’ini yeniden başlat. Bilgisayar kapanana kadar Mac’inin Güç düğmesini basılı tut, ardından Mac’ini yeniden açmak için Güç düğmesine bas. •Mac’in zaten kapalıysa açmak için Güç düğmesine bas.
•Mac’inde bu işlemi gerçekleştirebilmek için İnternet erişimine ihtiyacın olur.
2
⌘ Command, ⌥ Option ve R tuşlarını aynı anda basılı tut. Bunu, Mac başlangıç sesi çalmadan önce yapmaya başlaman gerekir.
3
Dünya simgesini gördüğün zaman tuşları bırak. Dönen bir dünya resmi ve “Internet Recovery başlatılıyor. Bu biraz sürebilir” ifadesi belirince tuşları bırak. •Devam etmeden önce kablosuz bir ağ seçip ağın parolasını girmen istenebilir.
4
Mac’inin işletim sisteminin indirilmesini bekle. Bu, İnternet bağlantına ve işletim sistemine bağlı olarak birkaç dakika da birkaç saat de sürebilir. •Mac’in, yüklü gelen işletim sistemini indirir. Satın aldığın zaman Mac’inde mesela OS X Yosemite yüklüyse yüklenecek olan işletim sistemi Yosemite olur.
5
Bir yükleme konumu seç. İşletim sistemi sayfasında Mac’inin, sayfanın ortasında bulunan gri bir kutu şeklindeki sabit disk simgesine tıkla.
6
Yükle’ye tıkla. Sayfanın sağ alt köşesindedir.
7
İşletim sisteminin yüklenmesini bekle. Bu, Mac’ine ve işletim sistemine bağlı olarak birkaç dakika da birkaç saat de sürebilir. Yükleme tamamlandıktan sonra Mac’in yeni işletim sistemiyle yeniden başlar.
İpuçları
•Boot Camp kullanarak Mac’ine Windows 10 da kurabilirsin.