Evdeki Ürünlerle Laptop Ekranı Nasıl Temizlenir?

Toz, yemek parçaları ve diğer kırıntılar laptop ekranında kolayca birikir ve ekranın bir süre sonra kötü gözükmesine neden olur. LCD yüzey kolayca zarar görebileceğinden laptop ekranını temizlerken ekrana zarar vermeyecek ürünler kullanman önemlidir. Özel bir ekran temizleyici satın almak istemiyorsan bir mikrofiber bez ile su ve sirke karışımından oluşan bir solüsyon kullanmak işine yarayacaktır.

Yöntem
1
Ekranı Bir Mikrofiber Bez ile Temizle
1
Bilgisayarı kapat, şarj aletini ve bataryayı çıkar. Ekranı çalışırken temizlemek kalıcı hasara yol açabilir, bu yüzden en iyisi hiç tehlikeye atmamak ve her şeyi kapatmaktır. Uyku moduna alman yeterli olmayacaktır.
2
Mikrofiber bez edin. Bu bezler tiftik bırakmayan kumaştan yapılmış bezlerdir, ayrıca çok yumuşaklardır. El bezi, tişört veya farklı başka bir kumaş kullanırsan bu, ekranında daha fazla kalıntı bırakabilir veya ekranını çizmene yol açabilir. •Kağıttan yapılmış ürünleri kullanmaktan da kaçın. Peçete, kağıt havlu, tuvalet kağıdı veya kağıttan yapılmış başka bir ürün asla kullanma, çünkü bu ürünler ekranı çizebilecek yapıdadır ve ekranına zarar verebilir.
•Mikrofiber bezler her tür ekranı ve lensi temizlemek için çok kullanışlıdır.
3
Ekranı bezle nazikçe sil. Bez, bir dokunuşta ekrandaki toz ve kırıntıları alacaktır. Çok fazla bastırmadan nazikçe sil, çok fazla baskı uygularsan ekrana zarar verebilirsin.[1] •Nazik dairesel hareketlerle silersen çıkarması zor lekeleri çıkarabilirsin.
•Sakın ekranı ovalama, piksel yanmasına neden olursun.
4
Ekranın çerçevesini zarar vermeyecek bir temizleme solüsyonuyla temizle. Ekranın etrafındaki bölge kirliyse evde bulunan standart bir temizleme solüsyonu ve kağıt havlu kullanabilirsin ama ekrana değmemesine dikkat et.
Yöntem
2
Temizleme Solüsyonu Kullan
1
Bilgisayarını kapat, şarj aletini ve bataryayı çıkar. Ekranı temizlemek için bu yöntemi uygularken sıvı kullanacağın için bilgisayarı kapatıp fişten çekmen çok önemlidir.[2]
2
Ekrana zarar vermeyecek bir solüsyon hazırla. En uygun solüsyon, hiç kimyasal içermeyen ve ekrana zarar vermeyecek sade damıtılmış sudur. Daha ayrıntılı bir temizlik gerekiyorsa yarı yarıya karıştırılmış beyaz sirke ve damıtılmış su da etkili olabilir. •Sade beyaz sirke kullan, elma sirkesi veya başka çeşit bir sirke kullanma.
•Damıtılmış su, kimyasal içermediği için çeşme suyundan daha iyidir.
•Üreticiler; alkol, amonyak ya da diğer güçlü çözücülerin LCD ekranlarda kullanılmasını artık önermiyorlar.
3
Solüsyonu küçük fısfıslı bir şişeye koy. Bu, aynı parfüm şişesi gibi yukarıdan bastırarak sıvı püskürtebileceğin türde bir spreyli şişedir. Spreyli şişeye biraz solüsyon koy ve ağzını kapat. Ancak bu spreyi direkt ekrana sıkmak için kullanma.
4
Mikrofiber bezin üzerine az miktarda solüsyon sık. Elektriklenmeyen tiftiksiz bir kumaş kullanmak en iyisidir. Ekranı çizebileceği için sıradan bir bez kullanma. Bezi ıslatma; sadece biraz nemlendirmen gerekiyor, zaten fısfıslı şişe kullanılmasının amacı bu. •Islak bez, ekranı temizlerken sıvıyı akıtabilir veya sızdırabilir ve solüsyon ekran çerçevesinden içeri sızarak ekranına kalıcı olarak zarar verebilir.
•Çok fazla ıslanmadığından emin olmak için bir seferde bezin sadece bir köşesine solüsyon sıkmaya çalış.
5
Bezi ekrana dairesel hareketlerle sür. Hızlı dairesel hareketler çizgi şeklindeki lekeleri giderir. Bezin her tarafına eşit ve hafif baskı uygula. Bezin ekranla temas etmesine yetecek kadar baskı uygula. Ekranı temizlerken çok fazla baskı uygulamak LCD matrisine zarar verebileceği ve ekranını kullanılmaz hale getirebileceği için parmaklarını beze veya ekrana bastırmamaya dikkat et. •Temizlerken tekrar lekelenmesini önlemek için ekranı en üstünden ve en altından tut.
•Bütün lekelerin çıkması için ekranın üstünden bir iki kere geçmen gerekebilir. Ayrıca ekranın üzerinden kaç kere geçtiğine bağlı olarak bezi tekrar nemlendirmen de gerekebilir.
Yöntem
3
Ne Yapmaman Gerektiğini Öğren
1
Ekranı asla doğrudan ıslatma. Hiç bir şekilde laptop ekranına doğrudan sprey sıkma.[3] Bu, makinenin içine su kaçması olasılığını önemli ölçüde artırır ve kısa devre yaptırısın. Suyu sadece yumuşak bir bezle uygulayacaksan kullan. •Bezi suya batırma. Suya batırılmış bir bez kullanırsan fazla suyun makinenin içine sızma olasılığı artar, bu da bilgisayarına ciddi zarar verir. Yanlışlıkla fazla su kullandıysan bez çok az nemli hale gelene kadar iyice sık.
2
Ekranında sıradan temizlik malzemeleri kullanma. Ekranın için güvenli olan temizlik malzemeleri, su ve sirke karışımı veya LCD ekranlar için satılan temizlik ürünleridir. Aşağıdaki malzemeleri kullanma: •Camsil
•Çok amaçlı temizlik ürünleri
•Bulaşık deterjanı ve herhangi bir deterjan
3
Ekranını asla ovalama. Çok fazla baskı uygularsan bilgisayarına kalıcı olarak zarar verebilirsin. Ekranını temizlerken nazik dairesel hareketlerle sil. Ekranını temizlemek için çok yumuşak bir bezden başka bir şey veya fırça kullanmaktan kaçın.