Dizüstü Bilgisayar Nasıl Yeniden Biçimlendirilir?

Bilgisayarın yakın zamanda bir virüs saldırısına uğradıysa ve virüsten kurtulmana rağmen etkilerini hâlâ hissediyorsan dizüstü bilgisayarını yeniden biçimlendirmek isteyebilirsin. Dizüstü bilgisayarın, sabit disk tamamen silinerek yeniden biçimlendirilir ve bu, bilgisayarını temizlemek için en kesin ve etkili yoldur. Bir dizüstü bilgisayarı yeniden biçimlendirme işlemi günümüzde basit bir şeydir. Üretici, cihazın sahibine ya bir işletim sistemi (İS) kopyası verir ya da sabit diskte bir geri yükleme bölümü oluşturur. Ancak başlamadan önce tüm bilgilerini harici bir sabit diske, CD’lere veya DVD’lere yedeklemek önemlidir; aksi halde bu işlem esnasında tüm bilgilerini kaybedersin.

Yöntem
1
Dizüstü Bilgisayarını Yükleme CD’leriyle Yeniden Biçimlendirmek
1
Sabit diskini yedekle. Dizüstü bilgisayarını yeniden biçimlendirmek, tüm bilgilerini kaybetmene neden olur; bu yüzden bilgilerini saklamak istiyorsan sabit diskini hârici bir sabit diske, CD’lere veya DVD’lere yedeklemen önerilir.
2
Üreticinin hangi geri yükleme yöntemini sunduğunu öğren. Bilgisayarınla birlikte bir dizi yükleme CD’si geldiyse onları kullan. CD yoksa bilgisayarında ayarlanmış bir geri yükleme bölümü olabilir; yani farklı bir yöntem kullanman gerekir.
3
İşletim sistemi diskini CD/DVD sürücüne tak. Normalde otomatik olarak çalışır ve bir menüyle veya ayarlar sayfasıyla birlikte açılır. İşletim sisteminin temiz bir kopyasını yükleme seçeneğini seç. •CD kendi kendine çalışmazsa “Bilgisayarım”a çift tıkla, ardından İS diskinin bulunduğu sürücüye sağ tıkla. “Otomatik Olarak Çalıştır”a tıkla.
4
CD’nin otomatik olarak ilerlemesini bekle. Bilgisayarından bir süre uzakta kalırsan yükleme işlemi bir sonraki adımda duraklar ve senden girdi bekler. Yönergeleri izle, sabırlı ol ve işlemi yarıda kesme dürtüsünden kaçın. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. [1] •Dizüstü bilgisayarının sabit diskini yeniden biçimlendiriyorsan yükleme diskinin istediği varsayılan teklifleri/ayarları kabul edersin.
5
Yüklemenin tamamlanmasını bekle. İşletim sisteminin yüklenmesi tamamlandıktan sonra temiz bir masaüstü belirir.
Yöntem
2
Dizüstü Bilgisayarı Geri Yükleme Bölümüyle Yeniden Biçimlendirmek
1
Bilgisayarını yeniden başlat. Makine yeniden başlarken önyükleme yapılana kadar klavyendeki F10 tuşuna arka arkaya bas. Onarım ve geri yükleme (yeniden biçimlendirme ve yeniden yükleme) seçenekleri sunan bölüme gidersin.
2
Temiz bir sistem yükleme seçeneğini seç. Bu sistemin güzel tarafı başka hiçbir şey yapmana gerek olmamasıdır. Geri yükleme bölümü; biçimlendirme, işletim sistemini yeniden yükleme, sürücüleri ve dizüstü bilgisayarınla birlikte gelen orijinal yazılımların tamamını yüklemek için programı tam olarak çalıştırır.
3
Yeniden biçimlendirmenin bitmesini bekle. Bu işlemin tamamlanması genelde yaklaşık 30 dakika sürer.