Bilgisayarın Teknik Özellikleri Nasıl Öğrenilir?

Bu wikiHow makalesinde bilgisayarının işlemci hızı veya hafıza miktarı gibi teknik donanım özelliklerini nasıl görüntüleyeceğini öğrenebilirsin.

Yöntem
1
Windows
1
Başlat’ı aç. Ekranın sol alt köşesindeki Windows logosuna tıkla veya klavyede ⊞ Win tuşuna bas. •Windows 8’de fareyi ekranın sağ üst köşesinde gezdir ve sonra büyüteç simgesine tıkla.
2
Arama kısmına sistem bilgisi yaz. Yazdığında bilgisayarında aramanla eşleşen dosyalar bulunur.
3
Sistem Bilgisi seçeneğine tıkla. Bu seçeneğin bilgisayar şeklinde bir simgesi vardır ve arama penceresinin üst kısmındadır. Tıkladığında Sistem Bilgisi penceresi açılır.
4
Sistem Özeti seçeneğine tıkla. Bu seçenek, Sistem Bilgisi penceresinin sol üst köşesindedir. Pencerenin sağ kısmında bilgisayarının teknik özelliklerinin gösterildiğini görebilirsin.
5
Bilgisayarının teknik özelliklerini gözden geçir. Örneğin “İşlemci” başlığının sağ tarafına bakarak bilgisayarının kullandığı işlemciyi görebilirsin. •Bilgisayarının yüklü RAM’ini de öğrenmek isteyebilirsin.
•”Sistem Türü” seçeneğinin sağ kısmındaki sayı sitemin kaç bit olduğunu gösterir: x64, 64 biti olduğunu gösterir, x86 ise sistemin 32 bit olduğunu gösterir.
6
Başlat’ı aç ve aygıt yöneticisi yaz. Aygıt Yöneticisi programı, Başlat menüsünün üst kısmında görünür.
7
Aygıt Yöneticisi seçeneğine tıkla. Simgesinde bir yazıcı ve kamera yan yanadır. Tıkladığında Aygıt Yöneticisi penceresi açılır, buradan bilgisayarının ekran kartını kontrol edebilirsin.
8
Görüntü bağdaştırıcıları seçeneğinin sol tarafındaki > simgesine tıkla. Görüntü bağdaştırıcıları seçeneğini Aygıt Yöneticisi penceresinin üst kısımlarında bulabilirsin.
9
Ekran kartını ara. Ekran kartın ‘Görüntü bağdaştırıcıları’ bölümünün altında görünecektir. Ekran kartı sayısını ve isimlerini öğrendiğinde belirli programların bilgisayarında çalışıp çalışmayacağı anlayabilirsin. •Burada iki tane öğe görebilirsin. İşlemcinin markasıyla (ör. Intel) aynı olan seçenek bilgisayarının yerleşik ekran kartıdır.
Yöntem
2
Mac
1
Apple menüsüne tıkla. Apple menüsü ekranın sol üst köşesindedir ve elma şeklindedir.
2
Bu Mac Hakkında seçeneğine tıkla. Bu seçenek açılır menünün üst kısımlarındadır. Tıkladığında Bu Mac Hakkında penceresi açılır, burada Mac’in işlemcisi, RAM ve grafik birimi hakkındaki bilgileri görüntüleyebilirsin.
3
Sistem Raporu seçeneğine tıkla. Sistem Raporu seçeneği, Bu Mac Hakkında penceresinin alt kısmındadır. Tıkladığında Sistem Raporu penceresi açılır.
4
Donanım seçeneğinin solundaki ▼ simgesine tıkla. Bu seçenek, Sistem Raporu seçeneğinin sol bölümündedir.
5
Kontrol etmek istediğin donanım öğesini seç. ‘Donanım’ başlığı altında Mac donanım öğelerinin bir listesini göreceksin; bu öğelere tıklayarak Sistem Raporu penceresinin sağ bölümünde teknik özelliklerini görüntüleyebilirsin. •Örneğin ekran kartını kontrol etmek istiyorsan ‘Grafikler/Ekranlar’ seçeneğine tıkla.
•Mac’inin RAM’ini incelemek için ‘Bellek’ seçeneğine tıklaman gerekir.
•İşlemcinin özelliklerini görüntülemek için ‘Donanım’ başlığına tıkla.