Bilgisayardaki Gereksiz Dosyalar Nasıl Temizlenir?

Bilgisayarı ne kadar uzun süre kullanırsan diskte o kadar gereksiz, geçici veya çift dosyalar birikir. Bu dosyalar yer kaplayarak bilgisayarının daha yavaş çalışmasına sebep olabilir ya da sabit diskte yer kaplar. Bu dosyaları silerek veya birleştirerek bilgisayarının performansını kolayca hızlandırabilir ve yeni dosyalar için yer açabilirsin.

Yöntem
1
Diski Temizlemek
1
Öncelikle “Bilgisayarım” klasörünü aç. Temizlemek istediğin sürücünün üzerine gelip sağa tıkla ve menünün altında bulunan “Özellikler” seçeneğini seç.
2
Sonra “Diski Temizle” seçeneğini seç. Bunu “Disk Özellikleri Menüsünde” bulabilirsin. Disk Temizleme Windows’ta yüklü olan bir özelliktir ve bilgisayarındaki gereksiz dosyaları silmeni sağlar.
3
Silmek istediğin dosyaları belirle. Geçici dosyalar, günlük dosyaları, geri dönüşüm kutusundaki dosyalar ve diğer önemsiz dosyaları silmek isteyeceksindir. Bunu, dosyanın yanındaki kutucuğu işaretleyerek yapabilirsin.[1]
4
Gereksiz dosyaları sil. Silmek istediğin dosyaları seçtikten sonra “Tamam” butonuna tıkla. Bu butona tıkladığında yaptıklarını onaylaman için bir açılır pencere belirebilir. “Evet” butonuna tıkla. •Diski Temizle menüsünde olmayan ama silmek istediğin sistem dosyaları olabilir. Bunlara erişmek için Disk Temizleme penceresinin alt tarafında bulunan “Sistem Dosyalarını Temizle” seçeneğine tıkla.
5
Ardından “Diğer Seçenekler” sekmesine git. Diğer Seçenekler sekmesi belirdiğinde “Sistem Geri Yükleme ve Gölge Kopyalar” başlıklı bölümün altına bakıp “Temizle” seçeneğini seç. Bu işlemin tamamlanması birkaç dakika sürebilir.
6
İşlemi bitir. Bilgisayarındaki gereksiz ve geçici dosyaları sildiğine göre bilgisayarın artık daha hızlı ve düzgün çalışıyor olmalıdır. Bilgisayarım klasörüne gidip sabit diski seçerek sabit diskte ne kadar alan açıldığını görebilirsin. Sabit diskteki mevcut alan miktarı pencerenin altında olacaktır.
Yöntem
2
Geçici İnternet Dosyalarını Silmek
1
Öncelikle “İnternet Seçenekleri” seçeneğine git. Başlangıç simgesine tıkladıktan sonra “Denetim Masası” klasörünü açıp “Ağ ve İnternet” seçeneğine tıkla. Bu yöntemde, bazı İnternet sitelerini ziyaret ettiğinde bilgisayarda biriken geçici İnternet dosyalarını sileceksin. Bunlar tarayıcının ön belleği gibidir ve sayfaları, video ve müzik gibi içerikleri kaydeder. Bu sayede bu siteyi daha sonra tekrar ziyaret ettiğinde site daha hızlı yüklenir.
2
Tarama geçmişinin altında bulunan “Genel” sekmesine tıklayıp “Sil” seçeneğini seç. Tıkladığında, bu dosyaları silmek istediğini onaylaman için bir açılır pencere belirecektir. “Tümünü Sil” seçeneğini seçip “Evet” seçeneğine tıkla.[2]
3
Ardından “Tamam” seçeneğine tıkla. Diskte yer açılması için bilgisayarındaki Geçici İnternet Dosyaları klasörünün tümü silinecektir.
4
İşlemi bitir. Bunu yaptıktan sonra pencereyi kapatıp sabit diskte ne kadar alan açıldığını görebilirsin. Bilgisayarım klasörüne gidip sabit diski seçerek sabit diskte ne kadar alan açıldığını görebilirsin. Sabit diskteki mevcut alan miktarı pencerenin altında olacaktır.
Yöntem
3
Çift Dosyaları Silmek
1
Çift dosyaları tespit eden bir uygulama seç. Diskte yer açmak için çift dosyaları bulup bilgisayardan temizleyen birçok uygulama mevcut. En yaygın kullanılan uygulamalar arasında dupeGuru, VisiPics, Duplicate File Finder ve DigitalVolcano tarafından geliştirilen Duplicate Cleaner Free sayılabilir.[3]
2
Uygulamayı aç. Taranmasını istediğin dosyaları ve klasörleri girebileceğin bir pencere açılır. Birkaç dosya seçtikten sonra “Tara” seçeneğine tıkla.
3
Çift dosyaları sil. Program, seçili dosyaları taradıktan sonra bu çift dosyaların nerede bulunduklarını gösterir. Bu dosyaları seçip “Sil” butonuna tıklayarak bunları sil.[4]
4
İşlemi bitir. Seçtiğin klasörleri taradıktan sonra programdan çık ve sabit diskte ne kadar alan açıldığına bak. Ne kadar alan açıldığına bakmadan önce iki ila üç klasör taratmak isteyebilirsin. Bilgisayarım klasörüne gidip sabit diski seçerek sabit diskte ne kadar alan açıldığını görebilirsin. Sabit diskteki mevcut alan miktarı pencerenin altında olacaktır.