Bilgisayarı Elektrostatik Boşalımla Bozmamak İçin Nasıl Topraklanılır?

Bu wikiHow makalesi sana, bilgisayarının hassas iç parçalarına elektrostatik boşalımla (statik elektrik) zarar vermekten kaçınmak için gerekli önlemleri nasıl alacağını öğretir. Bilgisayarına statik elektrikle zarar verme olasılığın düşük olsa da önemli bir bileşene kısa devre yaptırmayacağından emin olmak için yapabileceğin birkaç şey vardır.

Kısım
1
Çalışma Alanını Hazırlamak
1
Sert bir yüzeyde çalış. Statik yüklenmeyi en aza indirmek için bilgisayarı veya parçalarını temiz, sert bir yüzeye koy. Masa, tezgâh veya düz bir tahta işe yarar. •Topraklanmanı gerektirecek bir işlem yaparken bilgisayarının halı, battaniye veya havlu gibi bir yüzeye asla konmaması gerekir.
2
Çıplak ayakla sert bir yüzeye bas. Halılar ve çoraplar çarpılmana neden olabilir. Tahta, fayans veya başka yüzeylerde çıplak ayakla dur. [1] •Halıda durmama şansın yoksa kendini her birkaç dakikada bir topraklamaya özellikle dikkat etmen gerekir.
•Zeminle olan bağlantını tamamen kesmek için kauçuk terlik giyebilir; bu ev projeleri için biraz gereksizdir.
•Kauçuk tabanlı ayakkabıların da zeminle olan bağlantını kesmek için yeterli olması gerekir.
3
Statik elektrik dostu tüm giysilerini çıkar. Yün ve bazı sentetik kumaşlar, statik elektrik toplama konusunda özellikle iyidir; mümkünse bunları çıkar ve yerine pamuk kumaşlı giysiler giy. •Statik yüklenmeyi en aza indirmek için mümkünse bilgisayarınla çalışmadan önce, giysilerini yıka ve bir kurutucu kağıtla kurut.
4
Hava kuruysa nemlendir. Statik elektrik, kuru ortamlarda çok daha büyük bir risktir. Varsa bir nemlendirici aç; ama yoksa da satın almaya zahmet etme. Diğer önlemlerin yeterli olması gerekir. [2] •Bir radyatörün veya fanın önüne ıslak bir giysi asarak da ortamı nemlendirebilirsin.
5
Tüm bileşenleri anti-statik poşetlerde tut. Tüm yeni bilgisayar bileşenlerinin, kuruluma hazır olana kadar içinde geldiği anti-statik poşetlerde kalması gerekir.
Kısım
2
Kendini Topraklamak
1
Topraklamanın nasıl gerçekleştiğini anla. Yüklenilmiş statik elektriğin senden hassas bir bilgisayar bileşenine aktarılmasını önlemek için statik elektriği daha dayanıklı bir şeye aktarman gerekir. Çoğu durumda bu, ya yere ya da yere değen bir dizi eşyaya değen metal bir eşyadır.
2
Kendini topraklamak için bilgisayarının kasasını kullan. Bilgisayar toplayan kişilerin çoğu bu tekniği kullanır: Elektrostatik boşalımla zarar görebilecek bir şeyi takmadan veya ona dokunmadan önce elini, bilgisayarının boyasız bir metal kısmına koy. •Elektrostatik boşalımın bileşene zarar vermeyeceğinden tamamen emin olmak istiyorsan bileşeni takarken baskın olmayan kolunu kasanın metal kısmına koyabilirsin.
3
Birkaç dakikada bir topraklanmış metal objelere dokun. Bunun, toprağa kesintisiz bir temas yolu olan boyasız bir metal olması gerekir; metal bir radyatör gibi. Bu, hızlı ve kolay seçenektir ve birçok kişi, bilgisayar toplama işlemini başka herhangi bir önlem almadan yapar. •Bunun yeterli olmaması için küçük ama kesin bir risk vardır. Projen basitse ve bileşenler değerli değilse bu yönteme güven.
4
Kendini anti statik bir bileklikle toprakla. Bu ucuz eşyalar elektronik mağazalarında ve İnternet mağazalarında satılır. Bilekliği derine temas edecek şekilde sıkıca tak ve sallanan ucu vida gibi topraklanmış, boyasız bir metal objeye tuttur. •Kablosuz bir bileklik kullanma; işe yaramaz. [3]
•Çemberli (tutturmalı değil) bir bileklik alırsan bunu duvardaki bir prizin ortasındaki vidaya geçirmek kolaydır. Bu vidanın topraklanmış olması gerekir; ama bir multimetreyle tekrar kontrol etmek iyi olabilir. [4]
5
Kendini bir kabloyla, topraklanmış metal bir objeye bağla. Bakır gibi iletken bir kabloyu ayak parmağına veya bileğe bağladıktan sonra kablonun diğer ucunu topraklanmış, boyanmamış metal bir objeye bağlamak, topraklanmak için sıkça kullanılan bir tekniktir. Bu, elinde materyal yoksa ve sert bir yüzeyde çalışma imkânın yoksa idealdir.
6
Bir elektrostatik boşalım matının üstünde çalış. “İletken” veya “dağıtıcı” olarak nitelendirilmiş bir elektrostatik boşalım matı al, bilgisayar parçalarını matın üzerine koy ve çalışırken mata temas et. Bazı modellerin üzerinde, bilekliğini tutturabileceğin bir yer de bulunur. •Bilgisayar tamiri için vinil bir elektrostatik boşalım matı al; kauçuk daha pahalıdır ve böyle şeylerde gereksiz olur. [5]
•Kafanın çok rahat olmasını istemediğin sürece bu, ev projelerine yeter de artar.
İpuçları
•CPU’yu (Merkezi İşlem Birimi) tutarken yalnızca kenarlarından tut. Çıkıntılı uçlara, devre sistemine veya metal üst kısma çok gerekli olmadıkça dokun. [6]
•Bir bilgisayara elektrostatik boşalımla zarar vermek, on yıl öncekine olduğu kadar endişe verici bir durum değildir. Kazara boşalım olmasını önlemek için bir şeyler yapmak önemli olsa da modern bilgisayar bileşenlerinin çoğu, statik elektrik gibi basit bir şeyden gelecek zararı önlemek için bolca dâhili korumaya sahiptir. [7]
Uyarılar
•Kurulum esnasında elektrostatik boşalımı fark etmesen bile akımın az miktarda geçmesi bileşenlerine zarar verebilir ve ömrünü kısaltabilir. En kötü (nadir) senaryoda güçlü bir şok anakartını kalıcı olarak bozabilir.