Açılmayan Bir Bilgisayar Nasıl Tamir Edilir?

Bu wikiHow makalesi sana açılış döngüsünü tamamlayamayan, Windows yüklü bir bilgisayarı nasıl tanılayacağını ve tamir edeceğini öğretir. Hiç açılmayan bir bilgisayarın ardındaki sorun genelde donanım problemleri olsa da, bilgisayarının yazılımı da sorunlu olabilir.
Yöntem
1
Donanım Problemlerini Onarmak
1
Birçok donanım sorununun hemen tamir edilemeyeceğini bil. Eğer bilgisayarın hiç açılmıyorsa, bilgisayarını kendin tamir etmeye çalışmak yerine bir tamir hizmetine götürürsen şansın daha yaver gidecektir.[1] •Şansına, donanım problemlerinin çoğu zayıf bağlantılar veya bileşen arızalarından kaynaklanır; sabit diskine genelde bir şey olmaz, yani dosyalarının güvende olması gerekir.
2
Bilgisayarının sabit diskini yedekle. Önemli onarımlar yapmadan önce dosyalarını yedeklemek isteyebilirsin. Bunu, bilgisayarının sabit diskini çıkarıp başka bir bilgisayara IDE-USB dönüştürücü (veya daha eski sabit diskler için SATA-USB dönüştürücü) ile bağlayarak ve sabit diski yedeklemek için diğer bilgisayarı kullanarak yapabilirsin.
3
Güç kablosunu kontrol et. Basit görünebilir; ama güç kablosunun takılı olup olmadığını ve prizin çalışıp çalışmadığını tekrar kontrol et. •Sorunun sebebinin aşırı gerilim koruyucundan veya güç kablosundan kaynaklanıp kaynaklanmadığına anlamak için bilgisayarı direkt olarak duvardaki prize bağla.
•Dizüstü bilgisayar kullanıyorsan güç adaptörünün iyi bağlanmış olduğundan emin ol.
4
Farklı bir monitör dene. Eğer bilgisayarın açılıyorsa ama hiçbir şey göremiyorsan, monitöründe bir sorun olabilir. Monitörünün bağlantısını tekrar kontrol et ve mümkünse başka bir monitör bağlamayı dene.
5
Dizüstü bilgisayarının bataryasını çıkar ve güç adaptörünü bağla. Dizüstü bilgisayarını, bir güç kaynağına bağlı olduğun sürece bataryası takılı olmadan kullanabilirsin. Eğer dizüstü bilgisayarın batarya takılı değilken açılıyorsa, bataryada bir sorun vardır ve değişim için üreticiyle iletişime geçmen gerekir.
6
Bilgisayarın masaüstüyse içini aç. İçerideki bağlantıları kontrol etmek ve güç kaynağını test etmek için kasayı açman gerekir. •Dâhili bileşenlere dokunmadan önce kendini bir anti statik bileklikle veya kasanın dışındaki metal kısma dokunarak topraklamayı unutma.
•Bir dizüstü bilgisayarı donanım sorunları için kontrol edebilirsin; ancak çoğu dizüstü bilgisayar amatör bir tamirci tarafından tamir edilemez. Yapabileceğin en iyi şey genelde dizüstü bilgisayarını bir onarım hizmetine götürmektir.
7
Güç kaynağı kablolarını kontrol et. Güç kaynağını (güç kablonun takılı olduğu kutu) anakartına bağlayan kabloların iyice bağlı olduğundan emin ol.
8
Güç kaynağını test et. Eski güç kaynakları arızalanmaya meyillidir; ancak onları test etmek nispeten basit bir işlemdir. Güç kaynakları, bir bilgisayarın açılış sırasıyla alakalı problemlerin en yaygın kaynağıdır.
9
Gerekirse güç kaynağını değiştir. Eğer güç kaynağın testten sonra çalışmıyorsa, bilgisayarını yeniden çalışır hale getirmek için güç kaynağını muhtemelen değiştirmen gerekir.
10
Yerinden çıkmış vidalar ara. Eğer kasandaki bir vida yerinden çıkmışsa anakartına kısa devre yaptırıyor olabilir. Kasanı hafifçe öne ve arkaya salla ve bir metal tıkırtısı var mı diye dinle. Vidayı kasadan çıkarmak için ya parmaklarını ya da uzun bir cımbız kullan.
11
Kabloları incele. Koruyucu kaplamasını kaybetmiş kablo var mı bak; çünkü soyulmuş bir kablo da kısa devreye sebep olabilir. Fazla aşınmış kabloları değiştirmen gerekebilir.
12
Tüm bileşenlerini tekrar oturt. Grafik kartın, RAM modüllerin ve tüm kablo bağlantıların gibi bileşenleri çıkarıp tekrar takmayı dene. Eğer herhangi bir şey yerinden çıkmışsa bu, açılış sırasını bozuyor olabilir.[2] •İşlemcini de tekrar oturtmayı deneyebilirsin; ancak bu genelde çok daha zor bir işlemdir ve muhtemelen sorunun sebebi değildir. Ayrıca işlemciye zarar verme olasılığını da artırır ki bu, bilgisayarını tamamen çalışmaz hale getirir.
13
Grafik kartını çıkarmayı dene. Eğer harici bir grafik kartın varsa çıkarıp monitörünü anakartının görüntü bağlantısına takmayı dene. Çalışmayan bir grafik kartı bilgisayarının açılmamasına neden olabilir. •Gerekirse yeni bir grafik kartı takabilirsin.
14
Önemsiz tüm donanımları çıkar. Bilgisayarını yalnızca en basit donanımlar takılı haldeyken açmayı dene. Bu, grafik kartını, ek sürücüleri, PCI genişleme kartlarını ve fazla RAM’i çıkarman anlamına gelir. Her şeyi çıkardıktan sonra bilgisayarını açmayı dene. •Eğer bilgisayarın temel donanımlar takılı haldeyken çalışırsa parçaları, problemin nerede olduğunu görebilmek için her seferinde test ederek teker teker tak.
15
Ek yardım iste. Bilgisayarını yalnızca temel donanımlar takılıyken de çalıştıramıyorsan ya temel donanımları yedek parçalar ile takas etmen ya bilgisayarını bir tamirciye götürmen ya da yeni bir bilgisayar alman gerekir.
Yöntem
2
Yazılım Problemlerini Onarmak
1
2
Bilgisayarın açılırken ⇧ Shift tuşuna basılı tut. Bu, gelişmiş seçenekler menüsünün açılmasını sağlar. •Gelişmiş seçenekler menüsü beyaz yazılar ve seçeneklerin olduğu mavi bir ekrandır. Eğer menü açılmazsa, bilgisayarı ⇧ Shift tuşuna basılı tutarak yeniden başlat.
3
Sorun Gider’e tıkla. Bu seçeneği “Bir seçenek belirleyin” ekranında görürsün.
4
Gelişmiş seçenekler’e tıkla. Ekranın en üstünün yanındadır.
5
Başlangıç Onarımı’na tıkla. Bunu ekranın sol tarafında bulursun.
6
Hesap adını seç. Ekranın ortasında hesabının adına tıkla.
7
Şifreni gir. Bilgisayarına giriş yapmak için kullandığın şifreyi yaz, ardından Devam’a tıkla. •Eğer bir şifre kullanmıyorsan yalnızca Devam’a tıkla.
8
Windows’un bilgisayarını tanılamasına izin ver. Bu birkaç dakika sürebilir.
9
Ekranda beliren yönergeleri takip et. Bilgisayarının sorununa bağlı olarak, sorunu gidermek için bazı eylemlerde bulunman istenebilir; ancak bilgisayarın büyük ihtimalle problemi kendi kendine ele alır.
10
Bilgisayarını sıfırla. Eğer Başlangıç Kurtarma problemini çözmediyse, Windows’u yeniden yüklemek yardımcı olabilir. Kaydetmek istediğin tüm dosyaları yedeklediğinden emin ol, ardından şunları yap:[3] • ⇧ Shift tuşuna basılı tutarken bilgisayarı yeniden başlatarak ”Bir seçenek belirleyin” menüsünü tekrar aç.
• Sorun Gider’e tıkla.
• Bu Bilgisayarı Sıfırla’ya tıkla.
• Dosyalarımı Tut’a tıkla. •Bu seçeneği kullanmak işe yaramazsa, bilgisayarını Her şeyi sil seçeneğini kullanarak yeniden sıfırlayabilirsin.
•Tercihini onayla, ardından ekrandaki yönergeleri takip et.
11
Windows’u yükleme medyasını kullanarak yeniden yükle. Eğer onarım seçeneklerinin hiçbiri çalışmazsa, elinde kalan son seçenek Windows’u, en başta yüklemek için kullandığın diskle veya USB sürücüsü ile yeniden yüklemek olabilir. Bu, bilgisayarını formatlar ve sabit diskteki her şeyi siler; yani sadece son çare olarak önerilir.[4] •Windows 10
•Windows 8
•Windows 7
İpuçları
•Elektrikle güvenli bir şekilde nasıl çalışacağını bilmediğin sürece, dâhili bir kısa devre en iyi şekilde profesyoneller tarafından tamir edilir.
•Açılma problemleri, tozdan tut bozulmuş sistem dosyaların kadar her şeyden kaynaklanabilir; bu yüzden belli bir problem teşhis etmek zor olabilir.
Uyarılar
•Sistem prize takılıyken bir anti statik bileklik tak veya kasaya dokunarak kendini toprakla.
•Bilgisayarının dâhili parçalarına dokunmadan önce bilgisayarı her zaman kapat ve prizden çıkar.