Laptop Tamiri

Bilgisayarlar kişisel verilerimizi barındırdığı için oldukça önemli bir konuma gelmiş bulunmaktadır. Bu yüzden bilgisayarların ya da laptopların tamiri ve bakımı da oldukça önemlidir. Zira kişisel verilerimizi tamir ve bakım sırasında silinmekten korumak için güvenilir firmalara tamire vermekte yarar vardır ve bilgisayarların bakımı sırasında oldukça dikkatli olunmalıdır.
Evde Laptop Tamiri
Evde laptop tamiri yapmak hiç de kolay olmasa da bilgisayar donması ve benzeri sorunlar için ufak birkaç ipucuyla bilgisayarınızın düzelmesini sağlayabilirsiniz. Bilgisayarınızın donmasının nedeni aşırı ısınmış olması olabilir. Bu yüzden bilgisayarınızı ya da diz üstü bilgisayarınızı dinlenmeye bırakın. Windows güncellemeleri sırasında sık sık donmayla karşılaşabilirsiniz. Bilgisayar donması donanımdan da yazılımdan da kaynaklanıyor olabilir. Bunun nedenini öğrenmenin birkaç yolu vardır. Örneğin bilgisayarınıza yanlış sürücü yüklediyseniz bilgisayarınız donabilir. Bunu aygıt yöneticinden öğrenebilirsiniz. Bu sırada takılı olan USB aygıtı varsa çıkarmanız gerekmektedir. Bilgisayarınıza bir sürücü yüklediyseniz ya da bilgisayarınızı güncellediyseniz önce bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sonra bakın: eğer bilgisayarınız düzgün çalışmıyor veya donuyorsa sistem geri yükleme üzerinden yüklediklerinizi geri alabilirsiniz.
Laptop tamiri yaptırmadan, bilgisayarınızı uzun süre kullanmak istiyorsanız düzenli olarak bakımını yapmalısınız. Bakım donanımsal da olabilir yazılımsal da olabilir. Donanımsal bakım kapsamında fan temizleme ve benzeri işlemler bulunur ve 1 ila 2 yıl arasında yapılma sıklığı değişebilir. Dizüstü bilgisayarlarda fan temizliği işlemi yapmadan önce mutlaka pil çıkarılmalıdır. Yazılımsal bakımda ise bilgisayarınıza 5 ya da 6 ayda bir format atmanız gerekebilir. Ancak yapılan format işlemi doğru bir şekilde yapılmış olmalıdır. Zira doğru bir şekilde yapılan format işlemi bilgisayarınızın uzun süre sağlıklı çalışmasını sağlar. Tüm bunları yapmanıza rağmen bilgisayarınızın tamire ihtiyacı olduğu durunlar olabilir. Örneğin bilgisayarınızın hard-diskine ansızın gelen bir darbe sonrası hard-disk kullanılamaz hale gelebilir.
Laptop tamiri yapan birçok firma bulunmaktadır. Bu firmalardan profesyonel ve güvenilir olanları seçmeniz bilgisayarınızın kullanım ömrünü arttırır ve yeni masraflar yapmanıza engel olur. Aynı zamanda kişisel verilerinizin güvenliği ve korunması için de laptop tamirini kaliteli hizmet veren firmalara yaptırmak oldukça önemlidir.