Bios Pili Nedir?

Bios kelimesi; basic input output system olarak bilinir. Türkçede ise temel giriş çıkış sistemi olarak bilinmektedir ve bios pili bir bilgisayar programıdır. Bios pili; cihazımızı çalışır konuma getirdiğimiz zaman tüm yazılımları, donanımları, ekran kartı vb. iç donanımların düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol eden bir birimdir.
Bilgisayarımızda anakartın üzerine yerleşik şekilde bios çipinin yanında bulunmaktadır. Laptoplarda veya diğer cihazlarda bu durum değişmektedir. Laptoplarda klavye altında kimilerinde ise fanın yakınlarında bulunabilir. Bilgisayarınızda elektrik olmadığı zaman kişisel ve özel bilgilerinizin saklı bulunması gerekir. Bilgisayarın açılmasında büyük rolü olan bilgilerin elektriği bios pili tarafından karşılanır.
Bilgisayarınızın çalışır durumda olduğu zamanlar değil, tam tersine bilgisayarınızın çalışmadığı zamanlar devreye girmektedir. Bios pilinin ömrünün kesin olarak süresi yoktur; fakat genel olarak ve büyük olasılıkla 2 yıl kadar dayanmaktadır. Bu pili çıkarıp tekrar takmanın, ayarları formatlamak gibi bir görevi bulunmamaktadır.
Bios pilinin temel görevi tarih ve saati ayarlamak, donanım hakkında bilgi vermek ve kişisel ayarların gizli kalmasını sağlamaktır. Bu pili günlük yaşamda saatçilerden bilgisayarcılardan vb. gibi yerlerde yaklaşık olarak 2-3 tl fiyat aralığında bulabilirsiniz.
Bios Pilinizin Bittiğini Nasıl Anlarsınız?
Bilgisayarınızı açtığınız zaman size sistem uyarı verir, bios pilinizin bitmek üzere olduğunu yazar. Bios pil değişimi yapmak istediğiniz zaman çok dikkatli olmanız gerekir. Bios pilini değiştirirken kesinlikle elektrik olup olmadığını kontrol edin ve elektriğin olmadığına kesin karar verdikten sonra işleminizi devam ettirebilirsiniz. Çünkü elektrik olduğu zaman bios pilinizin çökmesine neden olabilir.
Bu nedenledir ki, cihazınız kapalı konumda iken işlem yapmanız daha faydalı olacaktır. Daha sonra sivri uçlu bir alet ile bios pilinizi çıkartıp yerine yenisini takabilirsiniz. Bios pili bilgisayarın en önemli parçalarından bir tanesidir, hatta şunu diyebiliriz ki bios pili olmadan bilgisayarınızın çalışması imkânsızdır. Bu yüzden cihazınızın düzgün çalışması ve ihtiyaçlarınıza cevap vermesi açısından bios pilinizi gerektiğinde değiştirmeniz çok önemlidir. Siz de eğer bilgisayarınızı açtığınızda bios pilinin bitmek üzere olduğu uyarısını alıyorsanız gereken işlemi yapmanız sizin açınızdan yerinde olacaktır.