Bilgisayarın Açılmamasının Sebepleri

Bilgisayarın açılmaması, Windows’a geçmemesi ve benzeri durumlar bilgisayar kullanıcılarının sık sık karşılaştığı durumlardan biridir. Bilgisayarınızın açılmamasının birçok sebebi olabilir, bilgisayarın açılmaması altında birçok arıza yatıyor olabilir. Örneğin güç sorunları gibi sorunlar bilgisayarınızda bulunuyor olabilir. Güç sorunlarını anlamanın yöntemi zor değildir. Bilgisayarın güç düğmesine ilk bastığınızda bilgisayarın ışığı yanmıyor, fanlar çalışmıyor ve açılış sesi gelmiyorsa bilgisayarın güç sorunu var, demektir. Bu durumda bilgisayarınıza elektrik girmesini, elektrik girse bile bilgisayarın çalışmasını engelleyen bir problem var demektir.
Bilgisayarınızı ilk açtığınızda bip sesi geliyor, fanlar çalışıyor fakat ya siyah ya da mavi ekran çıkıyor ve bu ekran gitmiyorsa sorunun kaynağı işletim sistemidir. İşletim sistemi kaynaklı hatalarda genel olarak virüsler ya da kullanıcı ihmalkarlığı kaynaklı sonucu sistem dosyalarında hasar oluşabilmesidir. Örneğin eğer bilgisayarınızı direkt olarak elektriğini keserek kapatırsanız bilgisayarınız sonraki sefere açılmayabilir. Direkt olarak enerji kestiğinizde verileri işlemekte ve hızla dönmekte olan hard disk dosyalardan bazılarında kalıcı bir şekilde hasar bırakabilir. Özellikle ssd olmayan hard disklerde bu durum gözlemlenmiştir.
Bilgisayarınız tepkisiz ve her şeyi yapmanıza rağmen BİOS ekranına ya da yardıma gidemiyorsanız yüksek bir ihtimalle bilgisayarınızda teknik bir arıza bulunmaktadır. Bu sorunlar genelde bilgisayarların bakımı ve temizliğinden sonra oluşmaktadır. Bu durumdan bağlantı kabloları etkilenmiş olabileceği gibi RAM ya da anakart da etkilenmiş olabilmektedir.
Eğer bilgisayar açılırken kapanıyorsa bu sorun bir ısı sorunu olabilir. Bilgisayar açılırken fan kontrol edilmelidir. Bilgisayar açılıyor, ancak monitör ekranında görüntü olmuyorsa da bunun birçok sebebi olabilir. Bu sebeplerden bir tanesi de monitörün bozulmuş olması olabilir. Aynı zamanda bu sorunun en yaygın sebeplerinden bir tanesi de RAM arızasıdır. Bunun yanında ekran kartınızın arızalanmış olması da muhtemeldir.
Bilgisayarın açılmama sebeplerinden bir tanesi de POST olmamasıdır. “POST yok” demek, açılış esnasında bilgisayarın kendi kendini tabi tuttuğu sınavın tamamlanamıyor olması demektir. Zaten POST’un açılımı da POWER ON SELF TEST -açılış esnasında kendi kendini sınama testi- demektir. Bilgisayar, açılmadan önce kendini bir sınava tabi tutar. POST budur.