Bilgisayarda En Çok Bozulan Parçalar Ve Nedenleri

Bilgisayarlar çoğu zaman içinde sorun çıkarırlar.Bilgisayarda en çabuk bozulan parçalar en fazla çalışan parçalardır. Bilgisayarımızda her zaman çalışanlar parçalar, fanlar, güç kaynağı (power supply) ve Anakart. Bunların hemen arkasından da sabit disk ve işlemci geliyor.
BİLGİSAYARDA HIZLI ZARAR GÖREN PARÇALAR
İşletim sistemi, donanım değildir ancak bozulma ihtimali en yüksek sistem öğelerinden Bunun nedenleri arasında ise kullanıcıların Overclock diye isimlendirilen işlemle işlemcilerini çok fazla yormaları ya da işlemci üzerindeki soğutucu fanın düzgün takılmadığı için aşırı ısınmadan dolayı yanmasından kaynaklanır. Bunun dışında işlemcinin zarar görmesi ancak fiziksel darbe ile olur. Bilgisayarda önemli bir görevi olan güç kaynağı bozulmaya yatkın bir parçadır. Kısa devrelerde ve yüksek gerilim geldiğinde bilgisayarda ilk zarar gören parçalar ucuz elektronik bileşenlere sahip olan güç kaynaklarıdır.
Bozulan bir güç kaynağı bilgisayarın açılmamasına, bilgisayarın aniden kitlenmesine, ısınmasına ve elektrik kaçağına neden olabilir.Eğer bilgisayarınızın diğer parçalarına zarar gelmediyse,sadece yeni bir güç kaynağı satın alarak sorunu çözebilirsiniz. Sabit disklerde ise birçok hareketli parça bulunmaktadır. Disk içerisindeki tabakalar binlerce kez dönerler. Diskinize gelecek herhangi bir darbe, plakalar üzerinde çizik oluşmasına ve diskinizin kullanılmaz hale gelmesine neden olabilir. Disk sorunlarında diskinizden değişik sesler gelebilir. Genel olarak iyi olmayan bir sabit disk üretimden itibaren ilk 2-3 ay içinde tamamen bozulacaktır.
Bu süreyi geçtikten sonra eğer diskte sorun yok ise güvenle kullanabileceğiniz sabit bir diske sahip olduğunuzu düşünebilirsiniz. Fanlar, hareketli parçalar olduklarından zaman geçtikçe aşınabilirler. Ayrıca statik elektriğe maruz kalan parçalar çok kolay bir şekilde bozulacaktır. Fan sorun olduğunda genellikle bileşenler aşırı ısınır ve bilgisayarınızın içinden yüksek bir ses gelmeye başlar. Zamanla fan üzerinde biriken toz da fanın durmasına yol açabilir.
Özellikle tozun birikmesiyle fanların dönme hızlarında yavaşlama olur bu da diğer donanımlara zarar gelmesine neden olabilir. Anakart da sürekli birimler arasında veri akışını sağlar bu yüzden çok iş gören donanımlardandır. Bu da anakartlarda çok sık sorun yaşanmasına neden olur. Bilgisayar anakartlarında bulunan kondansatörler kullandıkça içlerindeki elektroliti akıtabilir.Bellekler statik elektriğe maruz kaldıklarında hata yapabilirler. Bellek hatalarını algılamak ise zordur.