Bilgisayar Teknik Servisi Seçimi Nasıl Olmalı?

Dizüstü bilgisayarlar, tabletler, PC’ler bazen ya kullanıcı hatasından dolayı ya da başka bir nedenden ötürü arızalanmaktadır. Kişisel bilgisayar kullanıcıları, bilgisayarlarının arızalanması gibi durumlarda birden fazla servis hizmeti veren firma ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Peki, ama bu teknik servis imkanı sağlayan firmalardan hangisi daha kaliteli ve güvenilir? Bu firmaların kalitesini ve güvenilirliğini belirleyen kriterler nelerdir? Bilgisayar kullanıcıları bilgisayarlarında ortaya çıkan herhangi bir arızayı güvenli bir şekilde çözebilmek için alanında uzman, deneyimli ve kaliteli bir teknik servis imkanı sunan firmaları tercih etmelidirler. İşinin ehli olmayan firmaları tercih etmemeli ve onlardan uzak durmalıdırlar.
Kaliteli Bilgisayar Teknik Servisi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bilgisayar kullanıcıları hizmetinden yararlanmak istedikleri firmaların kalitesini ölçmek amacı ile firmaya birtakım sorular yöneltmelidirler. Öncelikle teknik servis imkanı sağlayan bu firmaların hizmet standartları ile ilgili belgelerinin olup olmadığı sorulmalıdır. Teknik hizmeti sağlayacak olan kişinin ustalık belgesi ya da mezuniyet belgesinin olup olmadığı sorulmalıdır. Firma ve personeli gelişen ve yenilenen teknoloji ile ilgili yeterli bilgi ve donanıma sahipler mi? Sorularını bilgisayar kullanıcıları servis yetkililerine yöneltmelidir.
İsteğe göre firma teknik serviste lojistik hizmeti sağlamalıdır. Kişi arızalı ürününü kendisi firmaya teslim edip geri alabileceği gibi, firmanın da müşteriden arızalı ürünü alıp teknik servisten sonra teslim etmesi gerekir. Bunların dışında bilgisayar kullanıcıları teknik servisinden yararlanacakları firmanın çalışma ortamının düzenli olup olmadığını gözlemleyerek de firmanın kalitesi hakkında bilgi edinebilir.
Kaliteli bir teknik servis hizmeti veren firmalarda, müşteri kabul ve teknik servis bölümü ayrı ayrı olur. Dağınık bir çalışma ortamına sahip olan firmalara karşı temkinli olmakta yarar vardır.
Firmaların servis öncesinde ve servis sonrasındaki sunduğu hizmetlerde herhangi bir müşteri mağduriyetinin ortaya çıkma ihtimaline karşı gerekli tüm önlemleri almaları gerekir.
Teknik servis sırasında yapılacak her türlü işlem hakkında müşteriye gerekli ve yeterli bilgi aktarımı yapılmalıdır. Bilgisayarda olan arıza için gerekli yazılım programları, test cihazları ve bir takım ekipmanların firmada mevcut olup olmadığı tespit edilmelidir.