Bilgisayar Tamiri Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde sizlere Bilgisayar tamiri nasıl yapılır meselesinden bahsetmeden önce bilgisayarın öneminden bahsetmek gerekiyor. 21. yüzyılın 2017 sinde bilgisayar ve bilgisayar teknolojileri artık hayatımızın her alanında yer almaya başladı. Dolayısıyla bilgisayarsız bir günümüz geçmiyorken ve bilgisayarsız hiçbir şey düşünemiyor ken bilgisayar tamiri nin nasıl yapılacağı ile alakalı daha az çok maluatımız olması gerekmektedir. Öncelikle Bilgisayar neden bozulur bilgisayarı bozulmasına neden olan faktörler nelerdir ve bilgisayar hangi şartlarda sorun çıkartır, bilgisayarın sorun çıkarmasını neden olan faktörler nelerdir, bilgisayar kaç derece soğukluk da çalışır, kaç derece sıcaklığa dayanabilir, ev bilgisayarı olsa nasıl olur, Yoksa iş yeri bilgisayarları mı yani Bir Başka isimle workstation dediğiniz ürünler daha mı sağlamdır. Yani bunların hepsi aslında birer sorundur. Fakat bu sorunların tek tek çözümleri mevcuttur.
Bugünkü makalemizde BilgisayarServisi.com olarak Bizler sizlere bilgisayar tamiri nasıl yapılır konusunu anlatacağız. Evet Öncelikle bilgisayarımız olması gerekiyor ki bozulsun. Düşünelim ki bir bilgisayarımız var ve bu bilgisayarımız sorun çıkartıyor.
Neden sorun çıkarabilir mesela elektrik kesilebilir, elektrik kesilmesi neticesinde bilgisayarımız bozulmuş olabilir. Peki bu durumda ne yapmak gerekir düşünün Elektriklerimiz geldi bilgisayarımızın elektrik kablosunu prize taktık ve açma kapama düğmesine bastık. Bu saatten sonra bilgisayarımızın elektriğinin gelmesini ve ekranına görüntü gelmesini bekliyoruz gerekiyor. Eğer şu şartlar altında elektrik gelmiyor ve görüntü gelmiyor ise o zaman bilgisayarımızın güç kaynağında bir sorun olduğu anlaşılmaktadır. Bunun diğer bir ismi ise power supply dir.
Evet peki bilgisayarımızın güç kaynağı bozulduğu zaman ne yapmamız gerekir Öncelikle kaliteli ve bilgisayar kaliteli kaliteli bir güç kaynağı ile mümkündür güç kaynağı ne işe yaradığını anlatmak gerekirse. Bir bilgisayarda pc tamiri denilince ilk akla gelen güç kaynağıdır. Bunuda unutmamak gerekir ki elektrik gelmiyorsa kesinlikle bakılması gereken ilk yer olarak göze çarpması gerekir. Bilgisayar Güç Trafosu ve Kaynağı 220 volt elektriği bilgisayarımızı aktaran ve onları 5 volt 12 volt 24 volt olarak ayrıştıran ve gerekli olan parçaları bu voltajları ulaştıran ana güç ünitesidir.
Şimdi elektriğimiz geldi kabloyu prize taktık ve Sonra Bilgisayarımın güç düğmesine bastığık fakat bilgisayarımıza elektrik geldi ama görüntü gelmedi. İşte bu durumda ne yapmamız gerekiyor. Bu durumda yapmamız gereken şey bilgisayarımızın içerisindeki parçaları tek tek söküp yerine takmaktan geçer. Fakat bu konuda da bilgili değilseniz ve daha önce bir tecrübeniz yoksa sizin yapmanızı tavsiye etmem Çünkü sizin açınızdan tabiri caizse astarı yüzünü geçebilir. Yani daha büyük maliyetler ortaya çıkarabilirsiniz. Bence yapmanız gereken tek şeyi bir bilgisayarcı arayarak güvenilir bir bilgisayar teknik servis firmasına bu işi yaptırmalıdır. Güvenilir Bilgisayar Tamircisi arıyorsanız bizi arayabilirsiniz.
Ama daha önce az çok bu işlerde deneyiminiz var ve eliniz yatkın ise o zaman şunları yapabilirsiniz. Mesela öncelikle ram leri çıkartın fakat bunları tamamiyle elektrikten çıkardıktan sonra yani bilgisayarda herhangi bir elektrik bağlantısı yokken yapın. Dediğimiz gibi Öncelikle elektriksiz bir haldeyken RAM birimlerini yerinden çıkartın ve yerinden çıktıktan sonra tekrar geri yerine takın bu işlem ile birlikte bilgisayarınıza görüntü gelebilir.
Eğer bu denemeniz neticesinde yine de ekrana görüntü gelmiyorsa o zaman bilgisayarınızın ekran kartını yine aynı yöntemle elektriksiz bir haldeyken çıkartın ve ekran kartını çıkartırken arkasındaki tırnaklara dikkat edin yoksa anakart üzerindeki tırnakları kırabilir ve anakartı zarar verebilirsiniz.
Dolayısıyla ekran kartını çıkartıp tekrar yerine taktığın zaman sorun çözülecektir. Eğer yine sorun çözülmezse ekran kartını sökün ve onboard ekran kartı ile tekrar deneyin. Eğer ki bilgisayarımızın anakartı üzerinde bir ekran kartı var ise Peki bilgisayarınızın üzerinde bir ekran kartı yok Kendi elinizdeki ekran kartı ile de görüntü vermedi ne yapmanız gerekiyor. İşte burada size yedek bir ekran kartı lazım başka bir ekran kartıyla sistemin çalışıp çalışmadığını anlayabilirsiniz fakat elinizdeki ekran kartını da başka çalışan bir sistem üzerinde deneyebilirsiniz. Bunu yapmanızı önerebilirim. Evet Çünkü elinizdeki ekran kartı sağlam olabilir.
Netice itibariyle bilgisayarınız bozuldu ve çalışmıyor. Nasıl tamir edilir işte bu birinci adım elektrik geliyor ve görüntü gelmiyorsa bunlardan kaynaklanma ihtimali var. Bir de şöyle bir durum var bilgisayarımızın klavyesi var ve bu klavyesi üzerinde Num Lock tuşu ile Capslock tuşu var. Bu tuşlar ekrana görüntü ulaştığında daha doğrusu sistem açıldığında yanıp söylerler. Yani bu tuşlar ile tuşların yanındaki led arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Demek istediğim sizler capslock veya Numlock tuşuna bastığınız takdirde bilgisayarınızın tuşu işlemciler ram anakartı bir veri gönderir ve Numlock tuşunun etkin hale gelmesini.
İşte bu sorgunun sonrasında ise içerde bir döngü oluşur ve bu döngü neticesinde sistem Eğer çalışıyorsa Numlock ve caps lock tuşu çalışır. İşte o zaman sisteminiz çalışıyor anlamına gelir benim size tavsiyem ekran kartı yerinden sökülmüş ve bilgisayarınızın anakartı üzerinde onboard ekran kartı yoksa bir de bunu deneyin. Eğer ki bu tuşlar yani ledler aktif olduysa çalışıyorsa o zaman sisteminiz çalışıyor ve yüzde 95 ekran kartı arızalıdır anlamına geliyor.
Evet bilgisayar tamiri nasıl yapılır meselesini çok uzun bir mesele. Çünkü arızalar o kadar detaylı veya çeşitli ki bunları tek tek anlatmak çok zor. Fakat yorum kısmında yazarsanız Elimizden geldiği kadar sizlere bu konu hakkında anlık ve güncel bilgi paylaşmaya çalışırız.
Bilgisayar Tamiri Nasıl Yapılır