Bilgisayar Güç Kaynağının Önemi

Güç kaynağı en genel tanımı ile tanımlayacak olursak: Bir sistem için gerekli olan enerjiyi sağlayan birimlerin genel adıdır. Elektrik enerjisini depolar ve akım kesildiğinde ya da herhangi bir sorun çıktığında depoladığı akımı kullanarak sorunu ortadan kaldırır. Güç kaynağı hiç şüphesiz bilgisayar kullanıcıları içinde önemlidir. Bizde bu yazımızda bilgisayar güç kaynağının öneminden bahsedeceğiz.
GÜÇ KAYNAĞI
Güç kaynağı birçok alanda kullanılmakta olmakla birlikte en çok bilgisayarlar için hayati önem taşımaktadır. Peki bilgisayarda ne işe yarar? Bilgisayar güç kaynağı sistem üzerinde gerekli olan enerjiyi sağlar. Çoğunlukla bilgisayarın metal kasasının içine yerleştirilir. Güç kaynağı bilgisayarın ihtiyaç duyduğu enerjiyi farklı gerilim değerlerinde sağlayabilir. Bu gerilim değeri de 5 ya da 12 volt arasında değişmektedir.
Bu işlemi şu şekilde gerçekleştirmektedirler: Prizden enerjiyi aldıktan sonra bilgisayarın ihtiyaç duyan parçalarına, ihtiyaç duydukları gerilim miktarınca dağıtmaktadırlar. Bu elektriği ayarlama sayesinde bilgisayarda oluşacak arızalarında önüne geçerler. Çünkü priz ile bilgisayar arasındaki dağıtımı ayarlamazsa bilgisayarın hafıza kartı ve ana kartı yanar. Bilgisayarın güç kaynağı 300-600 watt arasında olmalıdır. Peki, bilgisayarın içindeki güç kaynağı nasıl çalışır? Bunun 2 yolu vardır.
Birincisi eğer güç kaynağı bilgisayarın kasasında anakarta bağlı ise 3.3-5-12 bu volt değerlerini çok rahat ölçebilmektedir. Optik sürücülerin bağlandığı 4 pinlik güç kablosunu siyah iki pinden birinin içine avometrenin siyah probu takılır. Diğer kırmızı prob kırmızıya takılarak 5 volt sarı olana takılıp 12 volt gösterilmelidir. İkinci yol ise: anakarta bağlı olan tüm güç kabloları sökülmelidir. Yeşil ya da siyah uçlardan biri kısa devre edilir. Peki Güç kaynağının çalıştığını nasıl anlarız?
Güç kaynağının çalıştığını fana baktığınız da fanın dönmesinden anlayabilirsiniz. Asla kısa devre yapan kablo çıkarılmamalıdır. Çıkarılırsa güç kaynağı pasif konuma geçmektedir. Güç kaynaklarında fazla ısınmanın önüne geçip herhangi bir arıza çıkmasını önlemek için ayrı bir fan bulunmaktadır. Fanlar güç kaynağı çalışırken ortaya çıkan sıcak havayı emerek sistem dışına çıkartmaktadır. Güç kaynaklarında bulunan hiç bir bileşende pahalı bir fiyata sahip değildir.