Flash Bellek & Usb Disk Nasıl Tamir Edilir? DiskPart Nasıl Kullanılır?

Flash Bellek & Usb Disk Nasıl Tamir Edilir? DiskPart Nasıl Kullanılır?
Sürücünüzün kötüye gittiğini ve sadece bir yazılım sorunu olabileceğini düşünüyorsanız, bunu düzeltmek için Windows 10’da DiskPart’ı kullanın.
Windows 10 PC’nize bağlı bir USB Flash bellek veya sabit sürücü gibi harici bir depolama diskiniz var sayalım. Veri bozulması veya başka ciddi bir sorun nedeniyle düzgün çalışmayan bir flash belleğiniz var. hatta biraz daha açılalım ve diyelim ki SD Card, Micro SD kart veya Compact flash kartınız var. Bir anda çalışmadı. Bu durumda ne yaparsınız?
Bu gibi sorunlarda kullanıcılar elindeki flash belleği tamir etmekten ziyade çöpe atarak yeni bir flash bellek almayı doğru bulmaktadırlar. Çoğu kez sorunu çözemeyebiliriz ve kolay yolu seçerek yeni usb disk bellek satın alırız.
Şimdi gelelim Flash Bellek veya diğer adı ile Usb Disk Nasıl Tamir Edilir sorusuna geçelim. Tabi ki bununla bağlantılı olarak elimizde bir nimet gibi duran ama kimsenin pek bilmediği DiskPart programının veya command uygulamasının nasıl kullanılacağı konusuna gelelim.
Bu makalemizde, komut satırını kullanarak bir sürücüyü ve sürücü harfini başarılı bir şekilde temizlemek, biçimlendirmek, formatlamak, etiketlemek ve atamak için yanı kısacası DiskPart’ı kullanmak için adım adım size yol göstermeye çalışacağım.
DiskPart, Windows’un bir parçası olarak uzun süredir kullanılan, güçlü bir komut satırı yardımcı programıdır. Biçim (format) veya disk yönetimi gibi diğer araçların düzenleyemeyeceği özelliklere sahip depolama aygıtlarını, bölümleri ve birimleri yönetmenize olanak tanır.
Bir sürücüyü temizlemek ve biçimlendirmek için DiskPart nasıl kullanılır?
Önemli: DiskPart’ı kullanmak seçtiğiniz sürücüdeki her şeyi tamamen siler ve herhangi bir değişikliği geri almak imkansız hale getirir. Temizlemek ve biçimlendirmek istediğiniz sürücüyü doğru seçmeniz çok önemlidir. Devam etmeden önce her zaman sisteminizin tam yedeklenmesini öneririz.
1.Öncelikle klavyemiz üzerindeki windows tuşuna basarak başlat menüsünü açıyoruz ve arama kısmına “cmd” yazıyoruz.windows Cmd command run
1.Sonra komut satırına “diskpart” komutunu yazıyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz.diskpart enter format
2.Tüm kullanılabilir sürücüleri listelemek için “list disk“ komutunu yazıyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz.diskpart list disk clean format usb
3.Zamanınızı ayırın ve çok dikkatli bir şekilde sorunlu diski tespit ederek yanlışlık yapmayınız. Eğer yanlışlık yapacak olursanız sizin bilgisayarınızdaki sürücü ortadan kalkacak ve tüm verileriniz silinecektir.
4.Örneğin, 30GB olan Disk 0 dahil olmak üzere toplamda bilgisayarımızda dört farklı sürücüye sahip olduğumuzu görüyoruz. Disk 0 Windowsun kurulu olduğu sürücü olduğunu sakın unutmayın. 8GB’lık bir sürücüyü temizlemeye çalıştığımızda ise bu sürücünün Disk 3 olduğunu görmektesiniz.
5.Sürücüyü seçmek için “select disk 3” komutu kullanıyoruz ve Enter tuşuna basın.Flash Bellekten Boot Yapma Nasıl Olur
6.Bu ekranda tamir etmek istediğimiz veya sorununu gidermek istediğimiz sürücünün sırasını değiştirmeyi unutmayın. Doğru numarayı seçemezseniz, yanlış sürücünün tüm verilerini silersiniz. Lüften bu adımda çok dikkatli olunuz.
7.Sürücüyü temizlemek için “clean” komutunu yazın ve Enter tuşuna basıyoruz.Usb Disk Nasıl Bootable Yapma
8.Seçtiğiniz sürücüyü iki kez kontrol etmek için yukarıdaki resimde görüldüğü gibi “list” komutunu yazın ve Enter tuşuna basın.
9.Disk sürücü hala seçiliyse, diskin yanında bir yıldız (*) göreceksiniz.
10.Bir bölüm oluşturmak için yukarıdaki resimde görüldüğü gibi “create partition primary” komutunu yazın ve Enter tuşuna basın.
11.Yeni oluşturduğunuz bölümü seçmek için yukarıdaki resimde görüldüğü gibi “select partition 1” komutu yazın ve Enter tuşuna basın.
12.Bölümü etkinleştirmek için “active” komutunu yazın ve Enter tuşuna basınız.
13.Bölümü NTFS kullanarak biçimlendirmek ve bir etiket ayarlamak için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın.
format FS=NTFS label=WC-Drive quick
14.Sürücünün yüklü olduğu harfi değiştirmek için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın:
assign letter=W
15.Yukarıdaki komutu kullanarak W harfini sizin biligsayarınızda başka bir sürücü tarafından kullanılmayan bir harfle değiştirmeyi sakın unutmayın.
16.Görevini tamamlamak için DiskPart’ı kapatmak için “exit“ komutunu kullanıyoruz.
17.Şunu bir daha hatırlatmakta fayda olacaktır. Bu kılavuzu kullanarak tamir etmek istediğiniz usb flash bellek diskinizi tamir ederken dikkatlice seçmeyi unutmayınız. Bilgisayarınıza bağlı birden fazla harici sürücüleriniz var ise, yanlışlıkla sürücüyü silme şansınızı azaltmaya devam etmeden önce bunları geçici olarak bilgisayardan çıkartmanız ve bağlantısını kopartmanız iyi bir fikir olacaktır. Söylemedi demeyin….
18.Bir sürücüyü biçimlendirmek için başka birçok araç olsa dahi, DiskPart’ın usb flash bellek ve usb hard disklerinizin neredeyse tüm sorunlarının tek bir yerden tamir etmeniz için size en iyi araç olacağını unutmayın.