En Bilindik Anakart Arızaları

Anakart arızaları dizüstü bilgisayarda tamir olmadan değişim yapılmaya kalkışıldığında en masraflı olan arıza tiplerinden bir tanesidir. Çünkü anakart oldukça pahalı bir notebook parçasıdır ve bir notebookun anakart parçası sadece o notebookun üretici firması tarafından üretilir. Anakart, bilgisayar üzerinde en çok donanıma sahip parçalardan bir tanesidir. Kullanılan anakartlarda birçok problem oluşabilir. Bu problemlerden bazılarını ve bunların çözümlerini bu makalemizde sizlerle paylaşacağız. En sık karşılaşılan problemler şunlardır:
1-Bilgisayarın Kendi Kendine Açılması: Bu sorunun çözümü için Bios Advanced ayarlarındaki Modem Ring on özelliğini disabled yapmak gerekmektedir.
2-Anakarta Takılan Harici Donanımları Görememek: Bu sorunun çözümü için anakarta bağladığınız ekran kartı, ssd, ve benzeri parçaların anakartla uyumlu olup olmadığını ankartın sitesinden kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu işlemden sonra anakart-power supply’nin taktığınız donanıma yetecek güç üretip üretmediğini kontrol etmelsiniz. Bios’u ve yonga seti güncellemeli, takılan donanım parçasını farklı bir slot veya anakartta denemeli ve taktığınız donanımın sürücüsünü güncellemelisiniz.
3- Fanlar Çalıştığı Halde Ekrana Görüntünün Gelmemesi: İşlemcinin çevresindeki mosfetlerde problem olması halinde cihaz çalışır fakat ekrana görüntü gelmez.
4- Açılışta Sesli Ya Da Yazılı Hata Mesajı Almak: Bu sorunun çözümü içinse önce bilgisayarınızın elektrikle bağlantısını kesip kasayı açın. Daha sonra anakart üzerinde bulunan BİOS sıfırlama jumper’ını bularak yerini değiştirin ve bilgisayarın fişini takarak kasayı tekrar çalıştırıp fanlar çalışınca jumper’ı eski hale getirip kasayı tekrar eski haline döndürün. Böylece bilgisayarınız düzelebilir.
5-Bilgisayarın Kilitlenmesi: Bu sorun yazılımdan da donanımdan da kaynaklanabilir. Bilgisayar çalışırken kilitlendiyse ya da yeniden başlatıldıysa büyük ihtimalle sorun donanım kaynaklıdır. Bu sorunla karşılaşıldığında önce bilgisayarın elektriğini kesin, kasayı açın, anakart bağlantılarını kontrol edin ve bilgisayarın fişini takarak tekrar çalıştırın. Bu şekilde bilgisayarınız düzelebilir.
6-BIOS’un Ayarları Açılış Esnasında Silmesi: Bu sorunun çözümü için elektriği kesip kasayı açın ve anakart üstündeki BİOS pilini bulun. Bu sorunun nedeni büyük ihtimalle BİOS pilinin bitmesidir. Bu BİOS pilini değiştirerek bilgisayarınızı tekrar fişe takın ve kişisel BİOS ayarlarınızı girin.