Bilgisayar Tamirinden Önce Arıza Tespiti

Bilgisayar, birçok bilgiyi aynı zamanda işleyebilen, bir yazılım ile komuta ettirilebilen, çok sayıda işlemi aynı zanda yapabilme özelliğine sahip mekanik ve elektronik araçlardır. Bilgisayarların ya da dizüstü bilgisayarların tamiri bilgisayarlar birçok kişisel verinizi içinde barındırdığı için oldukça önemlidir.
Bilgisayarların içerisinde iki temel birim bulunur. Bunlar güç kaynağı ve anakarttır. Güç kaynağı adından da anlaşılacağı üzere bilgisayarın gücünün kaynağıdır. Anakart ise bilgisayarların temel kart ve unsurlarının bağlandığı birimdir. Ram, cpu, hard disk ve benzeri yapılar anakart üzerine bağlanır.
Bilgisayarın hangi parçasının arızalı olduğunu öğrenmek için değişik yöntemler vardır. Bu yöntemlerden bir tanesi de şudur: arıza tespit programları.
Arıza Tespit Programları
Bilgisayarınızla ilgili ciddi sorunlarla karşılaştığınızda bunun bilgisayarın hangi aygıtından kaynaklandığını bilmek istersiniz. Bu husus bilgisayarın tamiri açısından oldukça önemlidir.
Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemlerinde üçüncül programlara gerek kalmadan sorunun kaynağını bulmanız mümkündür. Kaynak ve Performans İzleyicisi bu hususta bize yardımcı olmaktadır. Peki Kaynak ve Program İzleyicisi’ni nasıl kullanabiliriz? Öncelikle yapmamız gereken Win+R kısayolunu kullanıp Çalıştır’a tıklamanızdır. Daha sonra perfmon/report yazın. Tamam’a tıkladıktan sonra veri toplanmasına başlanacaktır. Yaklaşık bir ya da iki dakika süren bu raporlama işleminin sonucunda elinize ayrıntılı bir rapor geçecektir. Raporda bulunan “Tanılama Sonuçları- Uyarılar ve Kaynak Özeti” bölümünü dikkatli inceleyin. Burada sisteminizdeki uyarıları incelemeniz kolaylaşacaktır.
Windows 7 ya da Windows 8 kullanmıyorsanız bir arıza tespit programı indirip bilgisayarınıza kurarak bilgisayarınızın problemli parçasını öğrenebilirsiniz. Bunun için birçok program mevcuttur. Dilediğinizi kurarak hasar tespiti yapabilirsiniz.
Eğer mekanik bir arıza tespiti yapmak isterseniz yapmanız gerekenler şunlardır: önce arızalı bilgisayarın kasasını açarsınız. Daha sonra ekran kartı dışındaki bütün donanımları sökersiniz. Ayrıca onboard donanımları da devre dışı bırakırsınız. Sonra bilgisayardaki bütün parçaları söküp bu parçaları ayrı ayrı teker teker takıp bilgisayarı her defasında yeniden başlatırsınız. Bilgisayarınızın açılışta hata verdiği sırada hangi parçayı taktıysanız o parçada sorun var demektir. Eğer tüm parçaları deneyip de hala hata alıyorsanız sorun anakartınızda demektir.