Bilgisayar Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1.Nelere Dikkat Edilmeli?
Bilgisayar alırken dikkat etmeniz gereken hususların belki de en başında gelen şey cihazın markası. Bildiğiniz gibi ufak bir bilgisayar bile olsa tek parçadan oluşmuyor. İçerisinde kullanılan parçacıklar ve bu parçacıkların özellikleri markadan markaya değişiklik göstermektedir. Kullanılan CPU, sabit disk kadar her markanın birlikte çalıştığı belirli şirketler bulunmaktadır. Tüm bunlar bilgisayarınızın çalışma hızını ve verimliliğini etkileyen önemli şeylerdir.
Markasız olarak kullandığınız sabit diskin ve bu sabit diske destek olan RAM gibi öğeler büyük ölçüde önem arz etmektedir. Tüm bunların yanında bilgisayarın en önemli parçası olan Ana kart, fan sistemi, bağlantı portları, şarj adaptörleri gibi diğer parçalara da bakmakta fayda var. Şöyle bir göz atmak gerekirse
•USB girişi 3.0 olmak durumundadır.
•HDMI girişi olmayan bir bilgisayar, bilgisayar değildir.
•Bluetooth ve Wireless gibi yeni teknolojik donanımlarının olup olmamasına kesinlikle dikkat ediniz.
•İşlemci belki de dikkat edilecek şeylerin en başında gelmektedir. Bilgisayarınızın işlemcisini sürekli değiştirme gibi bir lüksünüz yoktur. Sadece markasına ve sahip olduğu çekirdek sayısına bakmayın. Sizin için önemli olan performans çünkü.
•RAM’ine çok çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Daha sonra değiştiririm gibi bir düşünceniz olmasın. Ayrıca RAM’iniz 4GB’ın altında olmaması sizin için daha iyi olur.
•RAM ve ekran kartları konusunda da dikkatli ve seçici olmanız sizin açınızdan daha iyi olur.
2.Ucuz ve İkinci El Bilgisayar
Hem ucuz hem de kaliteli bilgisayar arıyorsanız elbette ki ilk bakmanız gereken yerlerin başında, ikinci el bilgisayar mağazaları ve siteleri olmalıdır. Az önce yukarıda da bahsi geçtiği gibi ucuz diye de öyle her gördüğünüz bilgisayarı almak gibi bir durumda olmamalısınız. İyi bir marka ve özellik analizinden sonra size uygun olan bilgisayarı seçmeniz hem bütçeniz hem de iş veriminiz için daha mantıklı olacaktır. Tabii bütün bunların yanında bilgisayarınızı yarın öbür gün satışa çıkardığınız zaman elinizde kalmaması ve iyi bir fiyata elinizden çıkması gibi durumlara da hassasiyet göstermeniz daha iyi olacaktır.