İdeal Bilgisayar Toplama

Gelişen bu teknoloji çağında bilgisayarlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Zaman ilerledikçe bilgisayarlardan beklentilerimiz farklılaşmış, kullanım alanlarımız değişmiştir. Kullanıma hazır üretilen bilgisayarlar, beklentileri karşılamayınca kullanıcılar kendi istedikleri bilgisayarı toplama işlemine başlamışlardır. İstekleri bilgisayara sahip olmak isteyen kullanıcı, bilgisayar toplarken dikkatli olmalıdır. Seçeceği her adım onu ulaşmak istediği teknolojiye kavuşturmalıdır. Hazırda bulunan bilgisayarlardan daha dolgun ücrete toplaması kullanıcıya bir getiri sağlamaz. Önemli olan istediği kolaylıkta, istediği şartlar da ucuz toplama bilgisayar oluşturabilmesidir.
Bilgisayar oluştururken önemli adımlar
Öncelikle kullanıcı toplayacağı bilgisayarı hangi amaçla kullanacağına karar vermesidir. İş amaçlı mı, oyun amaçlı mı, multimedya amaçlı mı yoksa 3 boyutlu render amaçlı mı kullanılacaktır. İhtiyaçlarını belirleyen kullanıcı, kullanım alanları belirlenmiş bilgisayarı toplamaya başlamalıdır.
Bilgisayarınızın bütün işlerin yürütülmesini sağlayacak olan genel hesaplama olarak adlandırılan işlemciyi seçmeniz gerekecektir. İşlemcinin hızı önemli bir adımdır, bilgisayarın performansını belirler, iyi sonuçlar için hıza ihtiyaç vardır. İşlemciyi bilgisayara yerleştirirken özel bir yuvaya yerleştirmeniz gerekecektir. Bu alan işlemci modellerine göre farklılık gösterir. Soket yapısı ile anakart aynı olmalıdır.
Bilgisayardaki bütün donanımların monte edildiği, parçaların sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayan yer anakarttır. Ana kartınız işlemcinin soket yapısıyla uyumlu olmak zorundadır. Birçok ebatta bulabileceğiz anakartlar ekonomik ve tercihle karşılık vereni seçmeniz en iyisidir. Anakartın boyutu kasanızın ebatını belirler.
Tercihiniz nasıl olursa olsun grafik gücü için EKRAN KARTINA ihtiyacınız vardır. Bilgisayardaki grafik hızını ayarlamak, günlük işlerinizde, video izlerken bile grafik performansına ihtiyacınız duyulur. Düşük maliyetli ve performansı olan dahili ekran kartı, farklı performans için harici ekran kartı olarak seçenekler bulunmaktadır.
Bilgisayardaki bilgileri istenilen anda sunmak için saklamak, RAM ın işidir. Ramın yüksek olması bilgisayardaki diğer parçaların yüksek güçte çalışmasını sağlar.
Bilgisayara yüklenecek işletim sistemi, programla, oyun ve diğer veriler için depolama alanına ihtiyacımız vardır. Bunlar için sabit diskler ve SSD diskler bulunmaktadır.
Toplanan parçaları tek bir alanda toplamak için bilgisayar kasasına ihtiyaç duyarız.
Kasayla birleşen parçala, seçilen klavye, Mouse, hoparlör, kulaklık gibi seçenekler ile toplama bilgisayarı nasıl yapılır bunu anlamış oluruz.