Notebook Tamiri

Bilgisayar, çok sayıda veriyi aynı anda işleyebilen, bir yazılıma göre komuta edilerek çok sayıda aritmetik işlemi aynı anda yapabilen elektronik ve mekanik makinelerdir. Teknolojinin gelişmesi ve pratik anlamda uygulanması ile notebooklar (diz üstü bilgisayarlar) ortaya çıkmıştır ve kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır. Notebooklar ya da bir diğer adıyla dizüstü bilgisayarlar iki parçadan oluşur ve klavye, fare, hoparlör gibi donanım aygıtlarını tek bir parça halinde toplar.
Bilgisayarların ve notebookların tamiri ve bakımı, bilgisayarlar kişisel bilgilerimizi sakladığı için çok önemlidir. Bazı bilgisayar problemlerinin çözümü oldukça karmaşık iken bazılarının çözümü oldukça basit olabilmektedir. Bu problemlerden bazılarını ve çözümlerini bu makalemizde sizlerle paylaşacağız.
Bilgisayar ve notebook bozulmasında bazı çözüm yöntemlerini uygulayarak kendi kendinize onarım yapabilirsiniz. Örneğin bilgisayarınız herhangi bir problem nedeniyle donabilir. Bu problemin temel nedenini bilmek önemlidir. Mesela bir yazıcı gibi bir donanım parçası bağlıyken problem başlıyorsa sorunun nedeni sürücü çatışması olabilir. Ya da yeni bir sabit disk takılışından sonra oluşmuş ise yeterli olmayan güç veya fazla ısı sebebiyle sorun oluşmuş olabilir. Bu sorunun çözümü için önce notebook veya bilgisayarınızın çok ısınıp ısınmadığına bakın ve bilgisayarınızı bir süreliğine dinlenmeye bırakın. Eğer bilgisayarınız uzun süre açık kalmışsa dizüstü bilgisayarınızın açma kapama düğmesine 10 saniye basılı tutup geri açmadan önce en az 30 saniye bekleyin. Böylece dizüstü bilgisayarınızın verilerini temizlemiş ve dinlenmesini sağlamış olursunuz.
Laptoplarınızın daha uzun süre tamire maruz kalmadan kullanımı için belirli aralıklarla notebook bakımı yapmanız gerekebilir. Bakım ise iki türlü olur: donanımsal ve yazılımsal. Yazılımsal bakımda 5-6 ayda bir bilgisayarınıza format atmanız yerinde olur. Ancak bu format işleminin doğru yapılması gerekmektedir. Zira ancak doğru yapılan format bilgisayarı eskisinden iyi çalıştırır. Donanımsal bakımın aralığı ise 6 ay ila 1-2 yıl arasında değişmektedir. Donanımsal bakımın en ayrıntılı ve dikkatli yapılması gereken fan temizliğidir, denebilir. Fanların temiz olmaması birçok bilgisayar sorununun kökenidir. Fan temizliği yapmadan önce mutlaka pili çıkarmak gerekir. Ayrıca bu işleme başlanmadan önce kapsamlı araştırma yapılmalıdır.