Bilgisayarda Biriken Tozlar ve Zararları Nelerdir?

1.Bilgisayar Düşmanı: Tozlar
Bilgisayarın çalışma sırasında topladığı tozun bilgisayara verdiği zararlar birçok bilgisayar kullanıcısı karşı karşıya gelmiştir. Bilgisayarda oluşan tozlar ne kadar önemsiz ve küçük görünse de oluşturacağı sorunlar mali külfeti beraberinde getirebilir. Bilgisayar fanları bilgisayarın en çok toz çeken kısmını oluşturur. Sadece buradan bile bilgisayar da en azından bir ana kart kadar dikkat edilmesi gereken diğer parçalardan birinin de fan olduğunu gösteriyor. Tozların temizlenmesi bazen büyük sorunları da beraberinde getirmektedir. Makinenizin en önemli parçacığı olan CPU’nun, sabit sıcaklıkta tutulmalı power’ımızın da sıcaklığı sürekli olarak kontrol edilmelidir. Bu iki değerli parçanın soğutulması için de bazen alüminyum bazen de demirden yapılmış soğutucu fanlar kullanılmaktadır. Fakat bu soğutma işlemini yapan fanlar çalıştıkları esnada büyük oranda çevreden toz kapmaktadır.
2.Fan Temizliği Nasıl Yapılır?
Bilgisayar fan temizliği ile ilgili yapılması gerekenler.
•Tornavida yardımıyla kasanızı açınız.
•Açtığınızda karşınıza yüksek muhtemel birikmiş toz yığınları olacaktır.
•Anakartın üzerinde, aynı zamanda ekran kartınızın üzerinde ve kasanızın içinde bulunan fanlara saç kurutma makinesi ile soğuk hava üfleyin. Üflediğiniz havanın soğuk olmasına özellikle dikkat ediniz. Zira sıcak hava ile yaptığınız işlem tozların daha çok yapışmasına neden olabilir.
•Yanınızda bir süpürge makinesi bulundurmanız faydanıza olacaktır. Makine ile toz yığınını çekiniz.
•Bir bez yardımıyla fanların yapraklarını siliniz. Bezin hafif nemli olması sizin yararınızadır. Meşakkatli ve uğraştırıcı bir iştir fakat fanların düzgün çalışması için yapılması zorunlu bir durumdur. Fan yaprakları dışında kalan yerleri kulak temizleme çubuğu ile temizleyiniz.
•Fanların ortasında bulunan yapışkan etiketten kurtulunuz. Fanların tam orta noktasında plastik bir daire bulunmaktadır. Bunu da kaldırdığınız takdirde fan motoruna ulaşmış bulunursunuz. Bahsi geçen delikten içeri ”makine yağı” damlatmaya başlayanız. Her iki damlada bir fan yapraklarını elinizle döndürünüz. Taki yağ dolup artık gitmemeye başlayana kadar. Bu işlemi tamamladıktan sonra ortadaki plastiği geri takalım ve fanınızı geri monte ediniz. Fanlarınız artık hazır bir durumda.